Newsec lämnar Rosengård
Styrelsen i Newsec Asset Management har beslutat att inte förlänga förvaltningsavtalen gällande 3 290 bostäder på fyra orter i södra Sverige. Uppsägningen är ett led i att renodla verksamheten mot kommersiella fastigheter i Öresundsregionen.
Newsec har beslutat att i större omfattning renodla verksamheten i Södra Sverige mot kommersiella fastigheter och därmed inte förlänga nuvarande förvaltningsavtal avseende 73 fastigheter och totalt 3 290 lägenheter på följande fyra orter Malmö, Landskrona, Markaryd och Göteborg. Beståndet i Malmö har bland annat uppmärksammats i såväl lokal- som riksmedia för bristfälligt underhåll. Något som flera olika fastighetsägare bidragit till. Beståndet ägs av kunder till norska Acta.
– Det är ett logiskt steg. Prioriteringen ger oss en tydligare profil vilket vi tror är nödvändigt för att nå målet att även i södra Sverige bli den ledande förvaltaren när det gäller kommersiella fastigheter, säger Björn Lindeborg, VD Newsec Asset Management.
Newsec kommer att fortsätta förvalta fastigheterna under uppsägningstiden som längst löper fram till 2012-03-31.
– Öresundsregionen är en fortsatt expansiv marknad och är både på kort och på lång sikt full av möjligheter, säger Björn Lindeborg, VD Newsec Asset Management.