Newsec lämnar Rosengård

Styrelsen i Newsec Asset Management har beslutat att inte förlänga förvaltningsavtalen gällande 3 290 bostäder på fyra orter i södra Sverige. Uppsägningen är ett led i att renodla verksamheten mot kommersiella fastigheter i Öresundsregionen.

Newsec har beslutat att i större omfattning renodla verksamheten i Södra Sverige mot kommersiella fastigheter och därmed inte förlänga nuvarande förvaltningsavtal avseende 73 fastigheter och totalt 3 290 lägenheter på följande fyra orter Malmö, Landskrona, Markaryd och Göteborg. Beståndet i Malmö har bland annat uppmärksammats i såväl lokal- som riksmedia för bristfälligt underhåll. Något som flera olika fastighetsägare bidragit till. Beståndet ägs av kunder till norska Acta.

– Det är ett logiskt steg. Prioriteringen ger oss en tydligare profil vilket vi tror är nödvändigt för att nå målet att även i södra Sverige bli den ledande förvaltaren när det gäller kommersiella fastigheter, säger Björn Lindeborg, VD Newsec Asset Management.

Newsec kommer att fortsätta förvalta fastigheterna under uppsägningstiden som längst löper fram till 2012-03-31.

– Öresundsregionen är en fortsatt expansiv marknad och är både på kort och på lång sikt full av möjligheter, säger Björn Lindeborg, VD Newsec Asset Management.

Fler Nyheter från förstasidan

Rik privatfamilj vill köpa

Letar efter volymer om minst 1.000 lägenheter. Berättar för FV.

Fyllt upp nytt miljardköp i city

Fastigheten mitt i centrala Stockholm är nu fullt uthyrd.

Klart med ny vd i Castellum

Han ska leda bolaget genom den problemfyllda tiden. ”Jag tackar för förtroendet”.

Sur bankrapport: Priser ska ner 15 procent

Ny rapport belyser bland annat kommersiella fastigheter.

Topplista

Största uthyrningarna av kontor 2023

Två månader in på året summerar de 20 största uthyrningarna till totalt cirka 57.000 kvm

Trianon har fyllt vågade fyndköpet Entré

Säljaren gjorde dunderförlust och avyttrade med stora vakanser.

Tappar attraktiv byggrätt för 13.000 kvm kontor

FV berättar vad som ligger bakom.

Storbolag vill banta bort hela 4.500 kvm

Ytterligare en stor hyresgäst vill minska sin kontorsyta.

Nytt avsnitt: Podcasten om bankkrisens påverkan

Fjärde avsnittet ute nu. Om bland annat bankkrisen, kontorshyresmarknaden och Fastpartners omsvängning.

SHF tillskjuts en miljard och Lennart Sten lämnar vd-stolen

Läs om förändringarna. Ny vd utsedd. ”Kommer att uppstå intressanta förvärvsmöjligheter”.

Folksam hyr ut 4.500 kvm kontor

Tecknat ett av årets största hyresavtal.

Stor enkät: Bästa framtidsläget utsett

92 experter har satt betyg på 28 kontorsområden i Stockholmsområdet.

Hyr 2.000 kvm på Birger Jarlsgatan

Samlokaliserar från två kontor.

Dyster profetia från Sven-Olof Johansson

Förvånad över att krisen inte har varit mer uppenbar tidigare.

Tillbaka till förstasidan