Neighbour köper mark för 44 bostäder i Huddinge

Neighbour, som ingår i Aeonic-koncernen, har förvärvat ett markområde i Vidja, Huddinge kommun, med lagakraftvunnen detaljplan för upp till 44 bostäder. Här planeras 22 parvillor och 22 minivillor i ett sjönära läge vid Orlången.

Annons

Förvärvet ger Neighbour möjlighet att utveckla bostäder i ett attraktivt läge som svarar mot en tydlig efterfrågan på bostäder med närhet till vatten, natur och goda pendlingsmöjligheter till Stockholm.

Projektet i Vidja planeras som ett hållbart och karaktärsfullt boende i en miljö präglad av ekhagar, skog och sjöutsikt. Bostäderna utformas som trähus med inspiration från ladarkitektur och en tydlig förankring i platsens skala, material och uttryck.

– Vidja är ett av Huddinges mest intressanta utvecklingsområden just nu. Det är ett unikt mikroläge där närheten till naturen, vattnet och staden möts på ett sätt som är svårt att hitta på många andra platser i Stockholmsområdet. Här vill vi skapa ett lite trevligare grannskap och bostäder med en kvalitet och karaktär som tydligt tar avstamp i platsen, säger Alexander Gil och Magnus Ruthström, partners på Neighbour.

Vidja är ett växande område med förbättrad infrastruktur och närhet till bland annat Ågesta golfklubb, friluftsområden och Farsta, vilket stärker förutsättningarna för fortsatt bostadsutveckling.

Projektering och utformning av grannskapet är i gång tillsammans med arkitektkontoret DinellJohansson och säljstart planeras i augusti/september 2026.

Neighbour utvecklar bostäder i Stockholm, Mälardalen och Mellansverige. Bolaget verkar inom premium light-segmentet. Neighbour ingår i Aeonic-koncernen.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Gula linjen överklagas

Överklagar Gula Linjen: ”Skador på fastigheten”

Fastighetsägare undrar över oklar ansvarsbild.

Alecta sålt 36 av 39 i dolt projekt vid Fridhemsplan

Högsta priset avser en 174 kvadratmeter stor takvåning högst upp.

Lämnar vd-rollen efter 12 år

”Dags för mig att ta nästa steg i livet.”

Porträttbild på Mark Isitt

4 tips från Mark Isitt – så blir Stockholm en bättre stad

Gör livet bättre för invånarna – så kommer investerarna.

Succé för Spring För Livet – snart fullt

Läs om vilka 10 bolag som har flest anmälda till branschens stora välgörenhetslopp.

Öppnar butik i lyxläge på Birger Jarlsgatan

Tar över Zadig & Voltaire tidigare lokal.

Hon tar över som chef för White Stockholm

Har varit i bolaget i 20 år.

Omhäktningsförhandling för fastighets-vd:n

FV berättar om det senaste.

SCB: Så många blir barn och äldre kommande 10 åren

Ny statistik från SCB stökar till det för många fastighetsägares strategi.

Krisande Point säljer två fastigheter för 300 mkr

Avyttrar två fastigheter där bolaget haft stora planer. FV berättar om köparen.

Krönika

När människor möts växer företag

Arbete är i grunden ett socialt fenomen – och coworking skapar sociala sammanhang. Utan engagerad personal händer ingenting.

Hagabacken nära att nå 5 mdr

Hagabacken har köpt för 420 miljoner kronor under första kvartalet.

Tillbaka till förstasidan