NCC säljer 15.000 kvm kontor för 800 mkr i Århus

NCC avslutar fastighetsprojektet Frederiks Plads i Århus, Danmark, som omfattat bostäder, kontor och kommersiella lokaler, genom att sälja den sista kontorsytan på 15.000 kvadratmeter till tjänstepensionsbolaget Pension Danmark för cirka 800  miljoner kronor.

– Med denna försäljning sätter vi punkt för NCC Property Developments utveckling av Frederiks Plads, som har omvandlats från ett industriområde till en attraktiv stadsdel. Vi ser det som en kvalitetsstämpel för Frederiks Plads att PensionDanmark investerar i den sista fasen och därmed blir ägare till all kontorsyta i projektet, säger Ole Faurby, chef NCC Property Development Danmark.

NCC har utvecklat stadsdelen sedan 2014, med en blandning av bostäder, kontor, och butiksytor. Frederiks Plads II består av 15.ooo kvadratmeter kontorsyta, ritat av C.F. Møller Architects och utvecklat enligt NCC Property Developments Company House-koncept, som bland annat innebär sunt inomhusklimat, låg energiförbrukning och en rad bekvämligheter såsom personalmatsal och mötescenter.

– Med förvärvet av detta nya Company House i Århus har säkrat en egendom med starka hyresgäster och mycket bra läge. Konceptet med flexibla och hållbara kontorsytor är mycket efterfrågat, och med detta förvärv äger PensionDanmark nu totalt sex stycken Company House, säger fastighetsdirektör Marius Møller, PensionDanmark.

Vid försäljningen uppgår uthyrningsgraden till 75 procent, med Nordea och KPMG som hyresgäster. NCC lämnar en femårig hyresgaranti för outhyrda delar i samband med försäljningen. Affären genomförs som en bolagsförsäljning med ett underliggande fastighetsvärde på cirka 800 miljoner kronor.

Frederiks Plads i Århus. Foto: Anette Roien

Fler Nyheter från förstasidan

Toppmäklaren omhäktad

Åtalstiden förlängs  för den profilerade vd:n som misstänks för grovt bedrägeri och penningtvätt.

Planerar sälja i Stockholm

Agerar i det privata bolaget. Pengarna från försäljning ska användas till att betala skuld.

FV Quiz

FV Quiz: Sportstjärnorna och fastigheterna

Vad kan du om idrottsstjärnornas investeringar i fastighetsbranschen?

Det finns fortsatt torrt krut hos bolagen enligt FI-chefen

Daniel Barr, generaldirektör på Finansinspektionen tror inte att fastighetssektorn är i kris även fast läget är allvarligt.

Lansa köper vid Karlatornet

138 nybyggda bostäder. Första etableringen i Göteborgs stad.

Sandvik stannar och bantar HK

Förlängt hyresavtalet för huvudkontoret med 4.000 kvm.

”Ett helt gäng bolag kommer försvinna”

Landshövding och generaldirektör medverkade på Fastighetsdagen. Läs om några av höjdpunkterna och se flera bilder.

Säljer i innerstaden efter 110 år

Innehåller lägenheter samt kontorslokaler. FV berättar om priset.

Bonnier hyr ut 2.100 kvm till Domstolsverket

Första utflytten från Vasakronan.

Rekordstor fond om 42 miljarder

”En unik konkurrenskraft”. FV berättar hur mycket som redan förvärvats, vad som är aktuellt och vad som anses extra viktigt.

KKR köper 1.200 bostäder i Finland – siktar på Sverige

Har fokus på främst två segment.

”Inga tecken på minskade topphyror – tvärtom”

De ”dolda” vakanserna ökar, men ändå positiva signaler kring kontorets framtid.

Ny aktör siktar på miljardköp i centrala Stockholm

Fokus på innerstaden. Berättar för FV om strategin och vad som gör bolaget speciellt.

Tillbaka till förstasidan