NCC och Citycon i miljardsatsning i Esbo

Annons

Stor utbyggnad av Iso-Omena när tunnelbanan ansluter. NCC startar bygget av ett köpcentrum med tillhörande resecenter för kollektivtrafiken i Mattby (finska: Matinkylä) i Esbo väster om Helsingfors. Projektet genomförs tillsammans med Citycon i ett hälftenägt bolag. Det totala ordervärdet uppgår till 1.017 miljoner SEK och registreras i andra kvartalet 2013.

NCC Property Development och Citycon, ett noterat finskt fastighetsbolag, köper mark från Esbo stad och tecknar ett entreprenadavtal med NCC Construction Finland om uppförandet av en utbyggnad av det befintliga shoppingcentret Iso-Omena med tillhörande parkeringsplatser.

Länsimetro, som ansvarar för tunnelbanetrafiken i Helsingfors, beställer samtidigt en entreprenad avseende ett nytt resecenter för kollektivtrafiken bestående av en tunnelbanestation och en bussterminal, som integreras med shoppingcentret, av NCC.

– Mattby shopping- och resecenter är ett fascinerande projekt. Tillsammans med Iso-Omena, det befintliga shoppingcentret, kommer detta att bli ett av Finlands största shoppingcenter. Projektet är ett bevis på hur god samverkan mellan olika intressenter leder fram till en hållbar stadsmiljö, säger Carola Lavén, affärsområdeschef NCC Property Development.

Projektet ”Mattby Metro Center” består av cirka 25.000 kvadratmeter uthyrningsbar butiksyta , cirka 600 parkeringsplatser för besökande samt en bussterminal och en tunnelbanestation. Den nybyggda delen kommer att integreras med det befintliga shoppingcentret Iso-Omena.

Det nya shoppingcentret ska stå klart sommaren 2016. Den nya tunnelbanestationen och bussterminalen kommer att stå klara under 2015 och bildar ett nytt resecenter för området väster om Helsingfors.

Fastighetsvärlden Idag 2013-05-31

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nedräkning inför späckad Almedalsvecka

Med den trevligaste trädgården under Almedalsveckan bjuder Fastighetsvärlden in till hela 28 olika programpunkter under tisdag och onsdag.

AMF Fastigheter hyr ut 3.000 kvm i Moodkvarteret

Tecknat tre hyresavtal för kontorslokaler.

Fortsätter expandera – nytt stort förvärv i Newcastle

Grundare av Ailon gör ytterligare förvärv.

C&W hoppas på jackpot i city

”Det ska bli spännande att se vem som drar det längsta strået”.

Global betaljätte öppnar Nordenkontor i NK-huset

Hyr hela 2.800 kvm.

Satsar på hotell vid Östermalmstorg

”Platsen är perfekt för ett mindre boutique-hotell.”

”Måste kavla upp ärmarna och bli relevanta”

Tre experter om att åter fylla kontoren.

Domkyrka säljer mark för bostadsutveckling

Första markförsäljningen av tretton.

Öppnar första butiken inom tullarna

Ännu en friluftsvarumärke till anrik Stockholmsgata.

Obos, Örgryte

Obos köper pausat bostadsprojekt

Omfattar 93 bostäder i attraktivt område.

Ica öppnar 1.600 kvm butik i Nordstan

Etablerar sig över två plan vid Västlänkens kommande uppgång.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Tillbaka till förstasidan