NCC flyttar in i fastigheten Fryshuset.

NCC ny hyresgäst hos Diös i Sundsvall

I vinter flyttar NCC in i 530 kvm kontor hos Diös på Nya hamngatan i centrala Sundsvall. I samband med flytten samlokaliserar NCC sina affärsområden och samlar med det hela verksamheten i Sundsvall under ett tak.

Annons

NCC har totalt sex affärsområden varav tre finns representerade i Sundsvall. Det huvudsakliga syftet med kontorssatsingen på Nya hamngatan är att samla samtliga 25-30 medarbetare på en och samma plats.

– Vi utvecklar NCC’s blivande kontor till en modern och representativ knutpunkt för deras verksamhet. Lokalen anpassas efter dagens digitala klimat med flera mötesrum, fokusrum och öppnar ytor. Det är ett svårslaget läge mitt i Sundsvalls vackra hamnområde, en kort promenad från den absoluta stadskärnan och med goda kommunikationsmöjligheter för både bil och buss. Det här kommer bli ett riktigt häftigt kontor och vi hälsar NCC varmt välkomna till oss, säger Susanna Johansson, kommersiell uthyrare, Diös Sundsvall.

– Vi ser verkligen fram emot att flytta in i nya lokaler hos Diös i slutet av året. Lokalerna följer NCC:s koncept med moderna och funktionella utrymmen. Nu får vi äntligen möjlighet att samla alla affärsområden, som tidigare var utspridda på olika platser, under samma tak. Flytten till de nya lokalerna ger oss fantastiska möjligheter att växa, anställa nya medarbetare och fortsätta expandera vår verksamhet, säger Daniel Ödling, avdelningschef, NCC Building Norrland.

NCC flyttar in i fastigheten Fryshuset, som certifierats enligt det internationellt jämförbara miljöcertifieringssystemet BREEAM In-Use. För att stärka fastighetens miljöprofil gör Diös flera åtgärder, däribland ett energiprojekt där man installerat en solcellsanläggning med batterilagring. Solcellerna beräknas producera 110 000 kWh, vilket motsvarar drygt en tredjedel av fastighetens totala förbrukning.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

64 sidor om Almedalen och samhällsfastigheter – gratis

Tillfälligt erbjudande om gratis läsning av senaste magasinet Fastighetsvärlden.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Platzer och Catena säljer för 385 mkr – låg yield

Jv säljer fastighet med 14.850 kvm uthyrningsbar yta. Fullt uthyrd till Volvo.

Corem säljer för 1,7 miljarder

Portfölj om fem fastigheter byter ägare.

Vårdjätte utökar med 50 procent i centrala Stockholm

Haft förhyrning sedan 2020.

Hyr ut 2.500 kvm till Kungliga Operan

Utökar sin närvaro i Gasverket.

Överklagar dom om tvångsköp i Traneberg

Stockholms stad ansöker om ytterligare fem års tvångsförvaltning.

Axfast hyr ut till lyxkrog vid Gustav Adolfs torg

Uppmärksammade stjärnkrögare lägger ner hyllad Michelinkrog och öppnar på ny adress.

AIK Fotboll till Råsta – där Ibrahimovic fick nobben

Nytt användningsområde.

Stockholm tar strid för ny miljözon

Överklagar Länsstyrelsens beslut. Hoppas öppna zonen i vinter.

Erséus i stor intervju – ger sin syn på Ericssons framtid

FV Fokus. Intervju med Thomas Erséus. Kan kontorshyran rasa? Kämpigt för butiker i Mood-kvarteret Succén med WSP till Marievik Ger sin syn på Ericssons framtid Det nya kontoret.

Tillbaka till förstasidan