Huvudentrén centralt placerad mot Kristinebergs Slottsväg. Illustration: White arkitekter.

NCC kan ta revansch för bakslaget med Telia

Annons

46.000 kvm kontor – Bråk kring skyddsavstånd. Kommunstyrelsen i Stockholm föreslår att kommunfullmäktige att detaljplan för fastigheten Kristineberg 1:10 på västra Kungsholmen antas. Det handlar om den fastighet dit Teliasonera i maj 2013 lät meddela att man skulle flytta sitt huvudkontor för en förhyrning om 50.000 kvm. Elva månader senare sprack det avtalet eftersom NCC inte erhållit de myndighetsbeslut som krävdes för att dra igång bygget (läs mer här och här). Närheten till Essingeleden och ett antal ekar spökade.

Länsstyrelsen har utökat skyddsavståndet från 25 till 40 meter från primärleder för farligt gods. Nu driver NCC och Stockholm stad ett förslag där som innehåller ett antal skyddsåtgärder, såsom brandsäkrade fasader och glaspartier. Dessutom flyttas de två nordliga huskropparna tillbaka 5 meter och trapphus ska inte få finnas inom tio meters avstånd från den aktuella fasaden.

Förslaget innebär en kontorsbyggnad på sex–sju våningar fördelat på fyra huskroppar.  Kontorshusen planeras med en total yta av cirka 64.000 kvm varav ljus BTA på 46.000 kvm.

Stockholm stad konstaterar att om Länsstyrelsens skyddsavstånd ska gälla så ”skulle stora markytor blir oanvändbara samtidigt som det skulle få mycket liten effekt på risknivån inom planområdet” och konstaterar vidare att det är ”är detta en dålig hushållning med markresurser”.

Stadsbyggnadskontoret redovisar istället förslag som man anser motsvarar det skydd som ytterligare 5–15 meter skyddszon skulle innebära. Det handlar om byggnaders fasader ska utföras i obrännbart material samt med fönster/glaspartier i lägst härdat och/eller laminerat glas som klarar uppvärmning till 300 grader under 30 minuter.

Byggnadernas stommar ska inom 40 meter från vägen dimensioneras för att hindra fortskridande ras. Dimensionerande kraft motsvarar en explosion om 100 kg massexplosivt ämne med ett avstånd om 25 meter från husfasad.

Angående ekarna ska det läggas större kraft på att bevara dessa på andra ställen i närområdet, till exempel öster om slottet (utanför planområdet).

Fastighetsvärlden Idag 2016-06-20

Planområdet ligger intill Essingeleden och Drottningholmsvägen.
Planområdet ligger intill Essingeleden och Drottningholmsvägen.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Tvärvänder kring JM

Projekt om 700 bostäder kan hamna i papperskorgen.

Video: Heta stolen med Ringnes – På rätt väg igen

Pandox storägare Christian Ringnes om planerna framåt.

Mardrömmen: Fastighets-vd:n häktad i 68 dagar

Senaste beslutet kan dock vara en liten framgång. FV berättar det senaste.

Storsala köper fastighet i Västerort med stor byggrätt

Finns potential för bostadsutveckling.

Unikt townhouse i Lärkstaden till salu

1 500 kvm mitt i Stockholm. Kändisarkitekt utvecklat. Projektet tickar nog merparten av boxarna.

Kommunalt bolag vill sälja fyra centrala fastigheter

Totalt uthyrningsbar lokalyta är cirka 20 000 kvm.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs även om vakansutvecklingen sedan 2021 för 14 investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag. Högaktuellt seminarium stundar.

Klövern köper i Slakthusområdet för 300 mkr

Ska bygga 150 bostadsrätter. Säljaren har ägt fastigheten sedan 1980.

SBF i partnerskap med BauMont värt upp till 6 mdr

Initialt förväntas investeringar motsvarande två miljarder kronor genomföras.

Bakslag för plan att bygga ut hotell på Östermalm

Vill utöka med nästan 50 rum.

CapMan säljer ”helikopterhuset” i Västberga

Fullt uthyrd på långt kontrakt.

Global snabbväxare till Mall of Scandinavia

Hyllades nyligen av The Financial Times. Etablerar sig i högt tempo i stora delar av världen.

Blir ny vd för Tengbom

”Jag älskar att vara arkitekt, och jag tror på arkitektens roll i samhället”.

Tillbaka till förstasidan