MQ Market till Mörby Centrum
Mörby Centrum växer – till hösten flyttar MQ Market in. Totalt ska Skandias köpcentrum växa med cirka 4.700 kvm.
MQ Market flyttar in den 24 november på en yta om 315 kvadratmeter. MQ Marqet öppnar med ett helt nytt butikskoncept med ett noga utvalt sortiment, secondhand, skrädderi och sneakerstvätten med mera kommer att finnas i den nya butiken.
– Det är jätteroligt att få välkomna MQ Marqet och vi är stolta över att de satsar på Mörby Centrum när de expanderar. Mer mode för både kvinnor och män är efterfrågat bland våra besökare, och en stark aktör som MQ Marqet gör att vi kan uppfylla vår viktigaste uppgift – att skapa ett centrum som Danderydsborna vill besöka ofta. Vi ser fram emot att presentera ännu fler nya butiker och restauranger som öppnar hos oss efter sommaren, säger Håkan Larsson, centrumchef på Mörby Centrum.
Skandia Fastigheter bygger ut Mörby Centrum med cirka 4.700 kvadratmeter under de närmaste åren. På våning 3 kommer en ny butiksgata att invigas under hösten. Där kommer 9 nya butikslokaler och 3 restauranger och kaféer att ta plats. En ny större utbyggnad byggs västerut mot busstorget. I de nedre våningarna skapas fler butikslokaler på en yta om cirka 2.700 kvm och på de övre våningarna blir det kontor, på en yta om cirka 2.000 kvm.
Den byggnaden ska stå klar under 2025 och i samband med det byter också centrumet namn till Danderyd Centrum. Totalt utökar köpcentrumet från dagens 50 butiker till 65.