Mitthem köper problemhus

Sundsvalls kommunala bostadsbolag Mitthem har förvärvat fastigheten Rågen 3 i Nacksta för en köpeskilling om 50 miljoner, enligt uppgift till Fastighetsvärlden. Det låga priset beror på fastighetens "bedrövliga skick".
Annons

Wallholmen säljer för 50 miljoner kronor. Sundsvalls kommunala bostadsbolag Mitthem har förvärvat fastigheten Rågen 3 i Nacksta med 161 lägenheter. Enligt uppgift till Fastighetsvärlden är köpeskillingen närmare 50 miljoner kronor. Det låga priset är en följd av fastighetens ”bedrövliga skick”.

Mitthem äger sedan tidigare ungefär 1000 lägenheter i miljonprogramsområdet Nacksta som ligger två kilometer väster om centrum. Det kommunala bolaget motiverar förvärvet av aktuella huset med att det dragit nere hela områdets status.

Mitthem räknar med en ytterligare investering på ungefär 35 miljoner kronor.

Säljare är Wallholmen AB som tillsammans med Guldkusten AB och VidåsBostäder AB ingår i Stamholmen-koncernen. Bolaget äger nu totalt 400 lägenheter i Sundsvall, Härnösand och Falun. I bolaget verkar bland annat Thomas Olsgården som är VD för Wallholmen.

Fastighetsvärlden Idag 2009-08-04

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lägre tryck hos Akelius efter ny migrationspolitik

FV berättar om beståndet efter storförsäljningen.

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tillbaka till förstasidan