Miljöfrågan inte fokus vid energieffektiviseringar

EU-direktiv och växande krav på nollutsläpp har satt press på fastighetsbranschen. Trots det visar Schneider Electrics nya Trendrapport 2025 att miljö- och hållbarhetsmotiv tappar i betydelse när branschen investerar i energi och digitalisering – en minskning med 20 procent på två år. I stället är det ekonomiska drivkrafter som leder vägen.

Annons

EU:s klimatpaket Fit for 55 och det reviderade direktivet om byggnaders energiprestanda (EPBD), ställer nya krav på landets fastighetsägare. Energieffektivisering kan inte längre ses som ett val – utan ett måste.

När Schneider Electric nu lanserar sin femte upplaga av Trendrapporten blir det dock tydligt att det främst är ekonomiska motiv som prioriteras, snarare än miljö- och hållbarhetssatsningar, när landets fastighetsägare investerar i energieffektivisering och digitalisering.

Undersökningen visar att 80 procent drivs av sänkta kostnader när det kommer till energieffektivisering och 75 procent väljer att investera i uppkopplade lösningar på grund av ekonomiska orsaker. Medan miljö- och hållbarhet var en av huvudanledningarna för att energieffektivisera när rapporten gjordes år 2023, visar årets upplaga att dessa skäl inte längre har samma betydelse. Andelen som uppger miljön som stora drivkrafter för energieffektivisering har minskat från 71 till 55 procent under dessa år. Även när det kommer till investeringar för uppkopplade lösningar har siffran minskat med 16 procentenheter.

– Fastighetsbranschen har på senare år ställts inför stora omställningar. Från nya direktiv och skärpta krav, till energikriser och ökade kostnader. Därför är det inte förvånande att ekonomin är den främsta drivkraften bakom investeringar. Men när hållbarhetskraven ökar från både regelverk och marknaden blir det allt viktigare att ta vara på den smarta teknikens potential och tillsammans hitta en balans i verksamhetens prioriteringar, säger Anna Andersson, vd på Schneider Electric Sverige.

Årets rapport visar samtidigt att många fastighetsägare är på god väg i sitt arbete med energieffektivisering och digitalisering.

Närmare nio av tio (85 procent) av fastighetsägarna uppger att de i dag har uppkopplade lösningar för värme och ventilation, som ger en direkt effekt på energianvändning och kostnader, vilket är en ökning med 17 procentenheter sedan 2023.

När det gäller energieffektivisering ligger investeringar inom styr- och övervakningssystem i topp (71 procent), följt av energimätare samt smart styrning av värme (67 procent).

Vad var huvudanledningarna till att ni valde att, eller kommer att, satsa på lösningar inom energieffektivisering av fastigheter?

2025 2023
För att sänka våra kostnader 80% 83%
Av miljöskäl 55% 71%
För att öka produktiviteten och bli mer effektiva 25% 31%
För att våra hyresgäster ska vara nöjda 17% 34%
Annat 13% 6%
Öka välbefinnandet bland de anställda 9% 34%
Vi vill höja värdet på våra lokaler 6% 33%
Varumärkesbyggnad för oss som hyresvärd 6% 21%
Vet ej 1% 3%

Vilka är de största drivkrafterna till att vilja investera i lösningar inom IoT och uppkopplade fastigheter?

2025 2023
Ekonomiska skäl 75% 79%
Miljöskäl/hållbarhetsskäl 53% 69%
Säkerhetsskäl 17% 50%
Annat 17% 6%
Möjlighet att skala upp och skala ned vid behov 14% 30%
Arbetsmiljöskäl 11% 43%
Vet ej 6% 6%
Vi blir en attraktiv arbetsgivare 4% 37%
Det ger konkurrensfördelar 2% 30%

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Stordalen tar över från Scandic på Gotland

”Det är ingen hemlighet att Strawberry älskar Gotland”.

”En hyresuppgång är bara en bonus i kalkylen”

Byggstartar 414 bostäder. Vd:n berättar om den ekonomiska kalkylen.

Så mycket har Heimstaden Bostad sålt för

FV summerar. Målet är att sälja för 20 miljarder kronor.

Köpt för halv miljard

Förvärvat fastigheter om nästan 30.000 kvm. Passerar 3 miljarder.

Hyr ut vid Vita huset

Tecknar avtal om 6.500 kvm i nybyggt kontorshus.

Köper stort när Heimstaden Bostad börjar sälja

Gjort förvärv för över 2 miljarder kronor i år. Hela 568 lägenheter ingår nu.

Tre välkända i Solna till salu – fågel eller fisk?

Såldes senast för totalt 5 miljarder kronor. Tre bolag har separat startat säljprocesser för kontorsfastigheter som summerar hela 90.000 kvm lokaler. FV berättar mer.

JM säljer för 700 mkr i Järfälla

Fastigheten innehåller drygt 200 bostäder.

Hyr hela 3.300 kvm mitt på Drottninggatan

FV berättar om villkoren bakom hyreskontraktet.

Advokatfirma signerat högst upp vid Slussen

Området vid nya Slussen blir allt hetare. Sannolikt väldigt hög hyresnivå.

Transaktion med 100.000 kvm logistik

Läs om de tre aktuella fastigheterna.

Vann kampen om Länsstyrelsen

Hyreskontrakt om 3.400 kvm klart och signerat. Lämnar fastighet som nyligen ingick i miljardaffär.

Skanska investerar 1,4 mdr i etapp två av Solna Link

Går vidare efter den stora uthyrningen.

SOJ räknar med att dubbla hyran efter Nasdaq

”Vi ligger i långt framskridna förhandlingar med flera hyresgäster”.

Tillbaka till förstasidan