Mileway hyr ut 2.500 kvm till Carl Stahl AB i Torsvik

Mileway har tecknat ett hyresavtal med Carl Stahl AB, marknadsledande inom lyft, transport och säkring av både gods och människor. Avtalet omfattar 2.500 kvm högkvalitativ lager- och kontorsyta i Torsvik, 12 kilometer söder om centrala Jönköping.

Annons

Fastigheten Flahult 21:14 ligger i ett av Sveriges mest etablerade logistikområden och erbjuder direkt anslutning till E4:an samt utmärkta transportförbindelser över hela landet.

Carl Stahl är verksamma på 82 platser världen över, med ett omfattande nätverk av försäljningspartners på fem kontinenter.

Den moderna fastigheten har en takhöjd på sju meter, två markportar (en tredje planeras bli installerad), dedikerade parkeringsplatser samt välutrustade kontorsytor med pausrum, omklädningsrum och duschar.

Som en del av Mileways arbete med att förbättra kvaliteten och hållbarheten i sin portfölj kommer ytterligare uppgraderingar att genomföras på fastigheten, inklusive installation av laddstationer för elbilar, ny markport, stängsel runt fastigheten samt förbättringar av kontorsytorna för ökad energieffektivitet och bättre arbetsmiljö.

– Det här hyresavtalet visar på den fortsatta efterfrågan på moderna och välbelägna logistiklokaler i en av Sveriges mest dynamiska handelsregioner. Carl Stahls beslut att etablera sig i Torsvik speglar både styrkan i den lokala logistikmarknaden och kvaliteten på våra fastigheter, som vi kontinuerligt investerar i för att möta kundernas föränderliga behov – och hjälpa dem att driva verksamheten mer effektivt och hållbart på lång sikt, säger Jacob Goldmann, Country Director Sweden, Mileway.

– Etableringen i Torsvik markerar ett viktigt steg i vår expansion på den svenska marknaden. Vi ser en stark tillväxt inom kransystem, där vi nu investerar i både utbildning, service och lagerverksamhet för att möta den ökande efterfrågan. De nya lokalerna ger oss rätt förutsättningar att växa vidare, stärka vårt kunderbjudande och utveckla vår position som en ledande aktör inom kransystem och lyft i Sverige, säger Fredrik Karlsson, vd Carl Stahl AB.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Arkitekten Frank Gehry är död

En av världens mest inflytelserika arkitekter under sex decennier.

Björn Ulvaeus köper stadshotell

Utökar sitt hotellimperium.

Vasakronan vann kampen om Afry – hyr ut 2.000 kvm

Flyttar in i centralt nybygge.

Gävles nya landmärke – en av Norrlands högsta

Nästan alla lägenheter är uthyrda. Se flera bilder. Läs även om flera andra höga byggnader i Norrland.

Hedin säljer fastigheter för 1,1 mdr – Selin med på hörn

Avyttrar fem fastigheter, varav några säljs utan upplägg om sale and lease back.

Realy Bostad. Hässelby villastad.

Realy köper byggrätter – och tar in kapital

Total portfölj om över 1.000 bostäder och 3 miljarder i utvecklingsvärde.

Stor kedja i comeback i city

Hyr 1.200 kvm av Vasakronan i centrala Stockholm.

JM Skytteholm solna

Bildextra: Så blir nya Skytteholm i Solna

Nu ska Solna stad och JM:s stora projekt vid Skytteholms IP ut på samråd.

Köper i Gamla stan

Allt hetare marknad i området nära Slussen och Kornhamnstorg.

Krönika

Det är inte 55-åringen det är fel på – det är Sverige

Klaus Hansen Vikström om ålderism: När det gäller människor beter vi oss som om alla över 55 vore yoghurt: potentiellt farliga efter bäst före-datum.

Tredje USA-smällen: Corem tappar en miljard vid affär

Den kommande affären frigör samtidigt 2,3 miljarder i likviditet.

Skanska säljer för 1,4 mdr

Tre kontorsbyggnader om totalt 36.000 kvm lokaler. Israeliskt bolag köper.

Pionero Fastigheter, Linköping. Anders Carlsson.

Litet Linköpingsbolag bakom 580 bostäder

Bolagets första och därmed största projekt. Byggnationen börjar vid årsskiftet.

Nya Nyckeludden om det första förvärvet och planerna

Ludvig Rosén berättar om upplägget, tillväxtplanerna och vad som ska göra bolaget unikt.

Tillbaka till förstasidan