Mileway expanderar och förlänger med Addvanze på fastighetern Grusplanen 3 i Helsingborg.

Mileway bygger ut och förlänger 18 000 kvm i Helsingborg

Mileway möjliggör fortsatt tillväxt i Helsingborg genom expansioner och förlängda hyresavtal med Clemondo om 14 700 kvm och Addvanze om 3 300 kvm.

Annons

Mileway, Europas ledande fastighetsbolag inom last mile-logistik, genomför två kundanpassade expansionsprojekt för de befintliga hyresgästerna Clemondo AB och Addvanze AB vid Makadamgatan i Helsingborg. Projekten omfattar fastigheterna Grusbädden 3 och Grusplanen 3, där en gemensam taklagsfest planeras till september 2026.

Helsingborg är ett av Sveriges viktigaste logistiklägen, med strategisk närhet till såväl nationella som internationella transportleder.

Clemondo AB, som utvecklar och tillverkar hållbara rengörings- och hygienprodukter för professionella miljöer, expanderar sin verksamhet till följd av fortsatt stark utveckling. Den befintliga anläggningen på 13 700 kvm byggs ut med ytterligare 1 000 kvm. Som en del av projektet förbereds taket för installation av solceller.

Byggstart sker under våren 2026 och samtidigt har ett nytt långsiktigt hyresavtal tecknats för den utökade anläggningen om totalt 14 700 kvm.

– Tillbyggnaden ger oss ett välbehövligt tillskott av lagringskapacitet, vilket är viktigt för vår operativa effektivitet och vår förmåga att möta kundernas behov. Investeringen stärker våra logistikflöden och skapar bättre förutsättningar för fortsatt tillväxt. Vi uppskattar samarbetet med Mileway, som varit lyhörda och flexibla genom hela processen, säger Mathias Andersson, COO på Clemondo AB.

Addvanze AB, europeisk leverantör av kundanpassade och hållbara masterbatchlösningar för plastindustrin, expanderar för att möta en ökande efterfrågan. Den befintliga fastigheten om 2 700 kvm byggs ut med 600 kvm ny lageryta samt ny lastkaj och fler parkeringsplatser. Även här förbereds taket för solceller.

Byggstart sker under våren 2026 och ett nytt långsiktigt hyresavtal har tecknats för den utökade anläggningen om totalt 3 300 kvm.

– Expansionen i Helsingborg är ett viktigt steg i vår strategi för fortsatt tillväxt. De nya ytorna kommer att bidra till ökad effektivitet i både produktion och logistik, säger Marcus Rex, Managing Director på Addvanze AB.

– Vi är stolta över att få vara en del av Clemondos och Addvanzes fortsatta utveckling genom dessa skräddarsydda expansionsprojekt. Det visar vår förmåga att erbjuda flexibla och hållbara lösningar som växer tillsammans med våra kunder. Taklagsfesten i september blir en viktig milstolpe och ett tillfälle att uppmärksamma de starka samarbeten som gjort projekten möjliga, säger Jacob Goldmann, Country Director Sweden på Mileway.

Mileway expanderar och förlänger med Clemondo. Den befintliga anläggningen på 13 700 kvm byggs ut med ytterligare 1 000 kvm.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Sålt allt efter Northvolts konkurs

Priset blev allt högre. FV berättar om processen.

Visionsbild av Kajgatan vid Bällstaviken och porträttbild på Stefan Mossvall

18 000 kvm vid Pripps-tomten – fler hyresgäster in

”Området är som en egen liten stadsdel.”

Två nya köp av SHF om totalt 15 000 kvm

Genomför två transaktioner. Välkända hyresgäster.

LogiDev och Winäs köper från SBB och Adductor

Målet är att skapa ett nytt nav för handel, proffshandel, industri och logistik.

Podcasten Fastighet & Finans om Ilija Batljans senaste drag

I senaste avsnittet av podcasten kommenteras Sveafastigheter och Klarabos sammanslagning, en rad bostadsaffärer samt Episurfs fortsatta rusning på börsen.

Vasakronan redo sälja central fastighet

Granne med landmärke. Flera projekt väntas.

KlaraBo går samman med Sveafastigheter

Genom fusionen skapas ett bolag med 26 500 bostäder. Värde: Nästan 50 miljarder kronor. Dessutom en affär på 7 miljarder vid sidan.

Strawberrys öppnar hotell i Arosekens nya

Stordalen: ”På väg att bli Sveriges svar på Silicon Valley och vi vill vara en självklar del av den resan”.

Hedin stänger sju bilhallar – Balder hyr ut nästan alla

Flera av fastigheterna ingick i storköp för 4,15 miljarder kronor för tio år sedan.

SD vill flytta SVT till Kista

Ser affärsmöjlighet för bostäder vid Gärdet.

Porträttbild på Benny Svärd och visionsbild på Marieviks Udde

Bildextra: Lyxvåningarna i Stockholms lilla Manhattan

✔️39 miljoner kronor. ✔️100 kvm privat takterrass. ✔️2,85 meter takhöjd.

Krönika

Ge bollen till de privata fastighetsägarna!

Stig Svedberg om en brist som borde åtgärdas – för allas bästa.

Porträttbild på martin Fischer och Max Tran. Visionsbild på Kvarteret Trollvagnarna i Sollentuna.

Idé till färdig byggnad – billigare med ny metod

Kan få ner kostnaderna med 45 %. Exklusiv intervju med amerikanska professorn som skapat metoden.

Tillbaka till förstasidan