M & G Real Estates fastighet Blekholmen 1, mer känd som Klara Strand. Foto: Niam

M&G köper fastighet i city för 2,2 miljarder

Niam gör en fin vinst genom försäljningen som sker efter endast fyra års innehav. Priset är nu det dubbla jämfört med vid deras eget förvärv.

Annons

För 2,2 miljarder förvärvar M&G Real Estate tomträttsfastigheten Blekholmen 1 i centrala Stockholm. Niam som säljer har haft fastigheten i fyra år och förvärvade den för cirka 1,1 miljarder från Skanska 2012. (läs mer här) Niam har investerat en hel del i modernisering av byggnaden, som uppfördes i mitten av 90-talet.

Enligt vad Fastighetsvärlden erfar har Newsec varit köprådgivare till M&G.

Totalt innehåller den 34.000 kvm lokaler fördelade på kontor, konferensytor samt företagsbostäder.

– Den här affären i Stockholms centrala företagsområde är det största förvärvet till vår fond hittills, vilket återigen ger en betydande ökning i den genomsnittliga transaktionsvolymen, säger David Jackson, fondförvaltare på M&G Real Estate.

M&G Real Estate portföljen bestod innan förvärvet av Blekholmen 1, av svenska fastigheter till ett värde av 812 miljoner kronor.

Den svenska portföljen består av fastigheter för kontor, logistik och handel med en total yta på 44.400 kvm.

– På grund av Stockholms starka ekonomi och marknad för kontorsfastigheter, vilket märks genom den låga vakansgraden på 3 procent, trycks hyrestillväxten upp och aptiten för investeringar i attraktiva fastigheter. Blekholmen 1 var en unik investeringsmöjlighet för våra investerare som söker sig till denna välutvecklade marknad, säger Thorsten Slytå, Nordenchef på M&G Real Estate.

Bolagets europeiska fastigheter har, med det senaste förvärvet inkluderat, placerat mer än 1 miljard euro i kapital sedan mars 2015 genom uppköp i Italien, Spanien, Danmark, Tyskland, Portugal och Frankrike.

Fastighetsvärlden Idag 2017-01-12

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Galleria på Södermalm byggs ut – kan få hotell

Vill utveckla galleria i Stockholms innerstad. Planerar för fler entréer, utbyggnad och hotell.

Tyska centralbankens dilemma för miljarder

Miljardnota vid renovering kan tvinga fram flytt. Flera fastighetsägare redo att sälja.

Ligger bakom stort kontrakt i Göteborg

Ett av de största hyreskontrakten på ett år.

Hyr ut 2 000 kvm i Lilla Bommen

Göteborgskoncern samlar verksamheten i nytt huvudkontor.

Tjuvstartar med lyft av Centralstationen

FV berättar om Jernhusens nya projekt. Investering på över 100 miljoner kronor.

Köper portfölj med 14 fastigheter

Första affären i Sverige. Har efter affären 70 anläggningar.

Dom: Jättejubel hos Vasakronan och Wallenstam

Grönt ljus för projekt om 130 000 kvm.

A House hyr 2 500 kvm i Hagastaden

Satsar på nytt koncept. Öppnar femte anläggningen.

SBB krymper rejält efter affär – ny ledningsgrupp

Bantar personalstyrkan kraftigt.

Capman köper 478 lägenheter i 08-området

Köper två bostadsprojekt via forward funding.

Vasakronan och White gjorde som Ingmar Bergman

Föll på mållinjen när Mipim Awards delades ut. Antalet blågula vinster kvar på nio.

Replik: Vi driver branschen tillsammans  – lyft luren, SOCK

Efter kritik om att Coworking Awards inte är ett oberoende pris kommer replik från Workarounds vd.

Savills köper konkurrent

Priset är drygt 10 miljarder kronor.

Tillbaka till förstasidan