Harborfront with a white building, red-tiled roof, flagpoles, bikes outside, and a large black anchor sculpture in the foreground.

Mercure öppnar första svenska hotellet i Göteborg

Mercure Hotels & Resorts, ett varumärke inom Accor, öppnar första hotellet i Sverige. Hotellet ligger på Skeppet Ärans Väg i Göteborg och har 101 rum, restaurang och bar, gym och lokaler för möten och evenemang.

Annons

Läget vid vattnet ger en känsla av lugn, samtidigt som kultur, shopping och restauranger finns inom bekvämt räckhåll. Till spårvagnshållplatsen Nya Varvsallén är det cirka 15 minuters promenad, och därifrån tar resan in till centrala Göteborg omkring 15 minuter.

Mercure Göteborg drivs av CIC Hospitality genom ett franchiseavtal med Accor. Samarbetet ger hotellet tillgång till internationell räckvidd och förmåner genom Accors lojalitetsprogram, samtidigt som den nära förankringen i lokalsamhället bevaras.

– Att öppna det första Mercure-hotellet i Sverige är en milstolpe för varumärket och visar på de stora möjligheter vi ser i Norden. Mercure har visat sig särskilt framgångsrikt för hotellägare som vill kombinera en stark internationell standard med friheten att spegla destinationens unika karaktär. Vi är mycket glada över att introducera Mercure i Sverige tillsammans med CIC Hospitality och ser fram emot att fortsätta utveckla vårt partnerskap under de kommande åren, säger Cristina de Oliveira-Frewen, Chief Operating Officer Franchise Europe & North Africa på Accor.

Matthias Tanski, vd för CIC Hospitality, tillägger:

– Vi är stolta över att introducera Mercure i Sverige på den här unika platsen vid vattnet i Göteborg. Mercures filosofi, att ta vara på den lokala kulturen och skapa en genuin koppling till destinationen, passar Göteborg perfekt. Genom samarbetet med Accor kan vi förena hotellets unika karaktär med den globala räckvidden, kompetensen och lojalitetsplattformen hos en av världens ledande hotellkoncerner. Öppningen är starten på ett bredare partnerskap och vi ser fram emot att fortsätta samarbetet när det första Mercure Living-hotellet öppnar i Heide i Tyskland i början av 2027.

Mercure har fler än 1 000 hotell i över 65 länder, med lägen i stadskärnor, vid kusten, på landsbygden och i bergen. Mercure är en del av den franska hotellkedjan Accor, en av världens ledande hotellkoncerner med över 5 800 hotell och andra boenden i fler än 110 länder.

Hotellet hette tidigare Thon Partner Hotel Dockyard.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

FV fyller 40 år – firar med jubileumsmagasin och seminarium

Nu öppnar vi för företag som vill vara med och synas i jubileumsutgåvan och på seminariet.

Satsar 100 mkr i Kista – men tar in 183 mkr per år

FV och MSCI om den ekonomiska kalkylen för Kista – och hur stor stadens satsning är i förhållande till tomträttsavgifterna.

Försvaret i mål med affär på nästan en halv miljard kronor

Ett 20-tal byggnader ingår i transaktionen.

Stora planer i skuggan av Google

Användes som beredskapslager för olja under kalla kriget

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Krönika: Maria Svensson Wiklander

Vi ändrade beteende över en natt

Men när lågkonjunkturen tog sitt fäste och marknaden skiftade från arbetstagarens till arbetsgivarens ändrades i stor grad inställningen till flexibiliteten för medarbetare.

Pizza Hut i konkurs

Prisma hårt drabbat – hyr ut till åtta restauranger. Läs vad vd:n säger om utmaningen.

Köper 430 lägenheter för endast 2 900 kr/kvm

Klart med ny ägare efter tidigare avhopp. FV berättar om ”skräckbeståndet” och den nya ägarens kalkyl.

25 år senare: En fjärdedel återstår ännu att bygga

Efter terrorattacken: Fyra nya skrapor klara och två återstår  Motsvarar 85 Hötorgsskrapor  Ägandet Hyresgästerna  Nya innehållet

SHF bygger och hyr ut 6 300 kvm

Tecknat tre hyresavtal vid en av landets största handelsplatser.

Tillbaka till förstasidan