Mer handelserfarenhet till Rodamco Sverige

Annons

Måndagen den 14 oktober börjar Lars Pernebrink, tidigare VD Kicks, som Retail Manager för köpcentrumbolaget Rodamco Sverige. Lars kommer att ingå i bolagets ledningsgrupp med ansvar för drift, förvaltning, marknadsföring och uthyrning av bolagets samtliga 15 köpcentrum. Rodamco Sverige är inne i ett expansivt skede och anpassar organisationen för framtiden. Därför har en ny tjänst inrättats som Retail Manager (kommersiell direktör) med ansvar för den totala driften och förvaltningen av bolagets 14 köpcentrum i Sverige och för Fisketorvet Shopping Center i Danmark. Lars Pernebrink kommer närmast från Kicks där han verkat som VD de senaste 11 åren. Med sig i bagaget har han närmare 30 års erfarenhet ifrån detaljhandelsbranschen där han arbetat med det mesta inom mode och skönhet. Förutom Kicks har Lars varit verksam i bl.a. H&M och Åhléns.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Miljözon i Stockholm skrotas – fastighetsägare pustar ut

”En seger för det sunda förnuftet”, säger Dennis Wedin (M).

Klartecken för Mälarbanan i Solna – flera bolag kan jubla

Segdraget projekt tar ett steg framåt.

Sålt allt efter Northvolts konkurs

Priset blev allt högre. FV berättar om processen.

Visionsbild av Kajgatan vid Bällstaviken och porträttbild på Stefan Mossvall

18 000 kvm vid Pripps-tomten – fler hyresgäster in

”Området är som en egen liten stadsdel.”

Två nya köp av SHF om totalt 15 000 kvm

Genomför två transaktioner. Välkända hyresgäster.

LogiDev och Winäs köper från SBB och Adductor

Målet är att skapa ett nytt nav för handel, proffshandel, industri och logistik.

Podcasten Fastighet & Finans om Ilija Batljans senaste drag

I senaste avsnittet av podcasten kommenteras Sveafastigheter och Klarabos sammanslagning, en rad bostadsaffärer samt Episurfs fortsatta rusning på börsen.

Vasakronan redo sälja central fastighet

Granne med landmärke. Flera projekt väntas.

KlaraBo går samman med Sveafastigheter

Genom fusionen skapas ett bolag med 26 500 bostäder. Värde: Nästan 50 miljarder kronor. Dessutom en affär på 7 miljarder vid sidan.

Strawberrys öppnar hotell i Arosekens nya

Stordalen: ”På väg att bli Sveriges svar på Silicon Valley och vi vill vara en självklar del av den resan”.

Hedin stänger sju bilhallar – Balder hyr ut nästan alla

Flera av fastigheterna ingick i storköp för 4,15 miljarder kronor för tio år sedan.

SD vill flytta SVT till Kista

Ser affärsmöjlighet för bostäder vid Gärdet.

Porträttbild på Benny Svärd och visionsbild på Marieviks Udde

Bildextra: Lyxvåningarna i Stockholms lilla Manhattan

✔️39 miljoner kronor. ✔️100 kvm privat takterrass. ✔️2,85 meter takhöjd.

Tillbaka till förstasidan