Foto: Kolbe-Freda-StudioStockholm

Maximteatern på Östermalm hotas av konkurs

Maximteatern hotas av nedläggning igen. Om man inte får in 10 miljoner under april månad hotas verksamheten och delägarna bakom, av konkurs, skriver SvD. Fastighetsägaren Green Group, som tecknade ett 15-årigt hyresavtal med teatern under 2023, riskerar nu en vakans på 1 100 kvm vid Karlaplan på Östermalm.

Annons

I slutet av 2022 lämnade Maximteatern de klassiska lokalerna på Karlaplan 4 på grund av en hyreshöjning, och därmed såg det ut som att den klassiska teaterns tid var över. Men hösten 2023 kom nya besked när ett 15-årigt avtal tecknades mellan fastighetsägaren Green Group och en ny ägarkonstellation bakom Maxim. I september ett år senare öppnades dörrarna till lokalerna som genomgått en renovering för 40 mkr. Nu hotas Maxim av konkurs om man inte får in 10 miljoner kronor under april månad, skriver SvD.

Maxim fick ett uppstartsbidrag på 1,5 miljoner kronor från Stockholms stad och delägarna gick in med 20 miljoner. Bland de totalt 60 delägarna finns vd:n Ellen Tejle, skådespelaren Lia Boysen, programledaren Edvin Törnblom, Filminstitutets tidigare vd Anna Serner, skådespelaren Cecilia Frode samt musikern och producenten Markus Jägerstedt.

För fastighetsägaren Green Group finns det nu risk för vakanser av den 1 100 kvm stora lokalen.

Vd Gustaf Grundström skriver i ett mejl till SvD att bolaget har tagit ett stort ansvar där man har hjälpt till med finansieringar, erbjudit hyresrabatter och arbetat med kostnadseffektiva lösningar.

”Vi har verkligen gjort allt som stått i vår makt som fastighetsägare. Vi hoppas och tror att Maxim inom en snar framtid kan hitta en stark partner.”

Green Group förvärvade fastigheten Harpan 26, på Karlaplan 4 på Östermalm i Stockholm under 2017.

Platsen där Maxim i dag ligger har en rik historia. Under andra världskriget användes området av FRA för att avkoda krypterad radiotrafik, och det spelade en avgörande roll i dechiffreringen av tysk underrättelsetjänsts koder.

Efter kriget omvandlades byggnaden till Karlaplansstudion, där Sveriges Radio spelade in musik och program, inklusive Beatles första Sverigespelning 1963. År 1967 förvandlades platsen till Maxim, som fungerade som både biograf och teater. Under årens lopp har det varit en plattform för revyer, dramatik och shower, med olika ägare och inriktningar.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Öppnar butik i lyxläge på Birger Jarlsgatan

Tar över Zadigt & Voltaire tidigare lokal.

Hon tar över som chef för White Stockholm

Har varit i bolaget i 20 år.

SCB: Så många blir barn och äldre kommande 10 åren

Ny statistik från SCB stökar till det för många fastighetsägares strategi.

Krisande Point säljer två fastigheter för 300 mkr

Avyttrar två fastigheter där bolaget haft stora planer. FV berättar om köparen.

Krönika

När människor möts växer företag

Arbete är i grunden ett socialt fenomen – och coworking skapar sociala sammanhang. Utan engagerad personal händer ingenting.

Hagabacken nära att nå 5 mdr

Hagabacken har köpt för 420 miljoner kronor under första kvartalet.

Köper historiskt kvarter i centrala Malmö

Omfattar 14 000 kvm vid Centralstationen. Byter ägare efter nära 13 år.

NP3 köper portfölj för 1,2 mdr

Omfattar hela 141 000 kvm. Säljaren avyttrar nästan allt.

Global jätte söker 5 000 kvm i Stockholms city

Överväger att lämna förhyrning hos AMF Fastigheter.

Sju hyresgäster på jakt efter totalt 58 000 kvm kontor

Fastighetsvärlden summerar de större sökprocesser efter nya kontorslokaler som pågår i centrala Stockholm.

Topplista

Topplista: 30 största hotellen

En operatör är hyresgäst i hela åtta av de tio största hotellen.

Reliwe satsar i nytt segment – två investeringar

Projekt i Täby och i Upplands Väsby.

Victoria terrasse

Historiska Victoria terrasse i centrala Oslo till salu

Byggnad från slutet av 1800-tal där Gestapo hade sitt huvudkvarter under kriget. Värderad till upp till 3 mdr.

Tillbaka till förstasidan