Försäkringsrådgivaren Max Matthiessen inleder nu en satsning på specialistområdena fastighet, entreprenad och projekt. Med en nylig rekrytering av de branschledande specialisterna Magnus Friberg, Jessika Narström och Miguel Sevelin ökar Max Matthiessens kapacitet att hantera stora fastighetsbestånd och komplexa projekt.
Trion har under flera år framgångsrikt drivit affären inom projekt- och entreprenadförsäkring och etablerat sig som ett av marknadens mest erfarna team vid försäkringsbolaget Marsh.
Jenny Erling, chef för Max Matthiessen Specialty, kommenterar:
— Målet med det nya specialiserade teamet är att utöka Max Matthiessens förmåga att hantera traditionell entreprenad- och fastighetsförsäkring och samtidigt erbjuda fördjupad rådgivning inom komplexa försäkringslösningar, till exempel stora infrastruktur- eller samhällsbyggnadsprojekt samt lånefinansierade projekt inom den gröna omställningen.
— Att få börja jobba i ett svenskt bolag med lång historik känns fint. Vi ser fram mot att leverera spetskompetens till entreprenörer och fastighetsägare och få Max Matthiessen att växa inom vårt område, säger teamets ledare Magnus Friberg, Head of Construction and Real Estate.
Jenny Erling igen:
— Riskbilden är idag så komplex att kunder ofta behöver specialistkompetens redan från start. Med Magnus, Jessika och Miguels erfarenhet av att lotsa företag fram till rätt lösning kan vi nu möta behoven inom entreprenad och fastighet.




















