Mark Silfver, Relier Syd.

Mark Silfver blir ny vd i Relier Syd

Mark Silfver blir ny vd för Relier Syd. Han tar över efter Magnus Silfver som kommer att verka som arbetande styrelseordförande i Relier Syd och Relier AB.

Annons

Relier Syd AB har utsett Mark Silfver till ny verkställande direktör. Han tillträder rollen med målet att fortsätta utveckla bolaget och stärka dess position på fastighetsmarknaden i södra Sverige.

Mark Silfver är 29 år och utbildad civilingenjör inom lantmäteri, Lunds Tekniska Högskola. Han har varit verksam inom Relier i över tio år och har gedigen erfarenhet av kommersiella fastighetstransaktioner och lokalförmedling. Efter examen 2023 har han i första hand arbetat med fastighetstransaktioner, men även med lager- och logistikuthyrningar.

– Jag ser mycket fram emot att ta mig an rollen som vd för Relier Syd. Bolaget har en stark position på marknaden och ett kompetent team, och tillsammans ska vi fortsätta utveckla vårt arbete och skapa långsiktigt värde för våra kunder, säger Mark Silfver, nytillträdd vd.

Tidigare vd Magnus Silfver kommer fortsatt vara operativ och verka som arbetande styrelseordförande i både Relier Syd AB och Relier AB.

– Mark har under de senaste åren tagit en tydlig ledarroll inom Relier, bland annat som ansvarig för uthyrningsteamet i region Syd. Att lämna över vd-rollen till Mark skapar goda förutsättningar för fortsatt tillväxt. Samtidigt kan jag själv fokusera mer på arbetet med fastighetstransaktioner, säger Magnus Silfver, styrelseordförande.

Med utnämningen av Mark Silfver till vd stärker Relier Syd sin långsiktiga strategi och sitt fokus på kvalitet, tillväxt och kundnytta.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tre team vann hett område

Fult område ska få ett rejält lyft, Vatten- och citynära läge ska bli attraktivt.

Tillbaka till förstasidan