Mariette Hilmersson.

Mariette Hilmersson utsedd till ny vd för Willhem

Styrelsen för Willhem har utsett Mariette Hilmersson till ny vd. Hon kommer närmast från rollen som vd för Region Väst på Castellum.

Annons

Wilhelm ägs av Första AP-fonden och har huvudkontoret i Göteborg. Bolaget äger 28.000 bostäder och fastighetsbeståndet är värderat till 60 miljarder kronor.

Mariette Hilmersson har en gedigen bakgrund från olika chefsbefattningar inom fastighetsbranschen. Sedan 2018 har hon innehaft posten som vd för Region Väst på Castellum. Hon har även varit vd för kommunala AB Framtiden och arbetat med stora stadsutvecklingsprojekt i Göteborgs stad. Utöver det innehar hon flertalet styrelseuppdrag, bland annat som styrelseordförande i Fastighetsägarna GFR AB samt styrelseledamot i Akademiska Hus och Tyréns AB.

– Det är med stor glädje vi kan presentera Mariette Hilmersson som ny vd för Willhem. Jag välkomnar Mariette och är övertygad om att hon, med sin gedigna branscherfarenhet och prestigelösa ledarskap, är rätt person för att utveckla och leda Willhem in i framtiden, säger Fredrik Wirdenius, styrelseordförande för Willhem.

– Det känns fantastiskt att få förtroendet att leda Willhem framåt. Jag ser fram emot att fortsätta den resa som redan inletts, som jag upplever präglas av ett tydligt affärsmannaskap och kundfokus, starka värderingar och ett målmedvetet hållbarhetsarbete, säger Mariette Hilmersson, tillträdande vd för Willhem.

Mariette Hilmersson tillträder som ny vd runt halvårsskiftet 2023 och efterträder Mikael Granath, som avser att gå i pension efter 13 år som vd på Willhem.

För Castellum innebär det att bolaget ska fylla ytterligare en nyckelroll. Bolaget söker sedan tidigare en ny vd efter att Rutger Arnhult meddelat att han ska sluta.

Missa inte! Fastighetsdagen Örebro 2025

Den 4 september är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Örebro 2025. Seminariet äger rum på Conventum, Örebro.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Logistea i SLB-affär för 226 miljoner

Med den nya affären har bolaget förvärvat för 2 mdr det senaste halvåret.

Söker nytt HK om 3.500 kvm – bantar 1.000 kvm

Kan lämna lokaler nära Sergels torg och Hötorget. FV berättar om planerna.

Höga spelet i city – nytt kontrakt om 7.000 kvm

Förlängt stort hyresavtal för butikslokal mitt i Stockholm.

Blackrock förvärvar 35.000 kvm paketbyggnad

”Gör det till den terminal med högst kapacitet i Sverige”.

Utökar och stannar hos Corem i Kista

Utökar med 80 procent. Ytterligare en postiv nyhet för bolaget, efter att Tele2 valt att stanna.

Flera stora flyttar kan vänta i centrala Stockholm

Fyra välkända och omtalade hyresgäster kan flytta ihop. Söker cirka 15.000 kvm. FV berättar om vilka fastighetsägare som berörs.

Säljer för 200 mkr i Göteborg

Transaktion nära centralstationen. Följer upp tidigare miljardförvärv.

Lägre hyresintäkter för Vasakronan

Dubbelt så hög vakans i Stockholm idag jämfört med för fem år sedan.

”Coworkingmodeller ersätts med managed offices”

Ny europeisk rapport från Colliers berättar om förändringar på kontorsmarknaden.

Förvärvar Alectas andel i Ancore – affär på 8 mdr

FV berättar om alla fastigheter som ingår i affären. En har plockats bort.

Konkurstakten bromsar in – vakanser kan bli nästa smäll

Fastighetsägare bör hålla ett extra öga på hyresgäster från en handfull branscher. Ebie lyfter varningsflagg.

Helamerikansk affär om 670 mkr i Sverige

Totalt nästan 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Ikano förvärvar 300 bostäder

”Vi tittar aktivt på olika affärsmöjligheter på våra marknader”.

Tillbaka till förstasidan