Månsbro köper 786 bostäder i Södertälje för nästan 800 mkr

Södertälje kommun säljer 786 lägenheter, varav 126 radhus, i stadsdelen Hovsjö. Köpare av miljonprogramsbostäderna är Månsbro Fastigheter. FV kan berätta att köparen inte gav det högsta budet. FV bedömer priset till en bit under 800 miljoner kronor.

Annons

Svefa var rådgivare till säljaren.

Priset är hemligt, men Fastighetsvärlden bedömer det till en bit under 800 miljoner kronor. Snittpriset per lägenhet i flerfamiljshusen bedöms till en bit under en miljon kronor styck, men andelen radhus drar upp priset något. 

– Det var ett stort intresse. Vi hade till slut elva bud som vi valde att granska vidare, säger Yilmaz Kerimo, ordförande Telge Hovsjö (S), till Fastighetsvärlden.

Han berättar även för FV att köparen bud inte var det högsta ekonomiskt, men det bästa när även faktorer som långsiktighet, engagemang och möjlighet att ta ansvar inräknats.

– Vi har ställt höga krav på köparen och vi ser att Månsbro Fastigheter lever upp till dem, säger Yilmaz Kerimo och fortsätter:

– Bolaget är en stabil, långsiktig och ansvarsfull hyresvärd med god ekonomi som redan äger fastigheter och är engagerade i Hovsjö.  Vi hade flera spekulanter och vi har gjort en samlad bedömning att den här hyresvärden är bäst lämpad ur flera perspektiv, inte minst för Södertäljes utveckling. Vi ser fram emot att tillsammans med Månsbro Fastigheter verka för Hovsjös framtid.

Även efter försäljningen kommer Telge Hovsjö vara en betydande fastighetsägare i Hovsjö och ta ett stort ansvar för stadsdelen. Fokus kommer fortsatt att vara att ta ansvar för Södertäljes bostadsmarknad genom att bygga nytt och utöka antalet bostäder, men också att samverka med andra fastighetsägare för att öka tryggheten och trivseln i området.

Månsbro Fastigheter AB är moderbolag i en koncern som ägs i sin helhet av Per-Axel och Lars-Åke Månsson. Bolaget äger fastigheter i centrala Stockholm och i Södertälje (läs mer här). Beståndet utgörs av kommersiella fastigheter och hyresfastigheter.

– Vi är uppvuxna i Södertälje och förutom fastighetsägande har vi ett gediget engagemang i kommunen. Vårt mål är att bedriva en mycket långsiktig fastighetsförvaltning i Hovsjö. Vi har erfarenhet och teknisk kunskap om hur fastigheterna fungerar och hur vi långsiktigt ska förvalta dessa för att skapa gemenskap och trivsel, säger Lars-Åke Månsson på Månsbro Fastigheter.

Försäljningen gäller sex fastigheter som innefattar

  • Kvarstavägen 1-95
  • Granövägen 1-13, 14-29, 31, 64-77 och 115-146
  • Grönkvist gränd 19, 21-34, 36, 38 och 40
  • Gröndalsvägen 4, 16, 20 och 62

Tillträde för den nya ägaren är planerat till den 31 januari 2020.

Vid årsskiftet hade det kommunala Hovsjö-bolaget 1.559 bostäder, så det är exakt hälften som nu avyttras. Värderingen då var 1.229 miljoner kronor.

Det finns 60 områden i Sverige som polisen betecknar som utsatta. 3 av dessa finns i Södertälje. Hovsjö är, liksom Fornhöjden, kategoriserat som ”riskområde”, alltså den tredje allvarligaste klassificeringen. Den högsta riskbeteckningen ”särskilt utsatt område” har området Ronna/Geneta/Lina. Hovsjö tillhörde tidigare den näst allvarligaste gruppen ”utsatta områden”, men polisen ändrade 2019 kategori för området.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Victoria terrasse

Historiska Victoria terrasse i centrala Oslo till salu

Byggnad från slutet av 1800-tal där Gestapo hade sitt huvudkvarter under kriget. Värderad till upp till 3 mdr.

De stora växer mest inom Proptech

Tio företag går med 25 mkr i vinst eller mer.

Collage på Göteborg Centralstation, Malmö Centralstation och Mathias Svensson, vd Thon Property

Thon på jakt – fler centrala hotellägen av intresse

Sverigechefen Mathias Svensson berättar för FV om planerna.

Planerar 200 bostäder nära centrala Stockholm

Projektet har bantats till hälften.

Såpa-fastigheter i syd till salu

Dyrt, segt och kallat fiasko. Men nu är beståndet nästan fullt uthyrt och försäljning väntar.

Sehlhall satsar i lyxigt och vattennära läge

Vårdboendet kommer att ligga direkt vid vattnet.

AL tar över efter att NCC backade ur i Hagastaden

Nya förutsättningar ger en ny lösning. Stort börsbolag kliver in när hotellidé skrotas.

Bolag med 450 bostäder i konkurs

FV berättar om de aktuella fastigheterna – och om skulden.

Stort intresse för Obos Stadsljus

104 av 128 lägenheter är redan bokade. Försäljning av etapp 2 tidigareläggs.

Oklar framtid för polishus

Tyst från polisen om nya lokaler. FV listar även pågående projekt och stora förhyrningar till Polismyndigheten.

Alecta i stort förvärv

Säljaren äger nu endast ”Stockholms svåraste” i Sverige.

Köper Solnas fulaste – ska bygga hela 35 000 kvm

Koloss ska rivas. Se illustrationer över hur det kan komma att se ut på platsen framöver.

Porträttbild på Mark Isitt

Arkitekturkritikern: ”Kungsträdgården är ful”

Mark Isitt om varför Sverige bör följa Danmarks modell.

Tillbaka till förstasidan