Mälardalens universitet ökar med 6.000 kvm hos Hemsö

Hemsö och Mälardalens universitet utökar samarbetet på campus Västerås med Södra huset om 6.000 kvadratmeter. De tillkommande lokalerna kommer att genomgå en ombyggnation med stort fokus på återbruk och hållbarhet. Ett 10-årigt hyresavtal har ingåtts för 18.000 kvadratmeter, varav 6.000 kvadratmeter är nyuthyrning.

Annons

‒ Mälardalens universitet har tillsammans med Hemsö tagit fram en långsiktig utvecklingsplan för campus i Västerås. Vi är glada över att nu ha fattat ett gemensamt beslut om att ta första steget i planen. Vi ser fram emot att fortsätta utvecklingsarbetet för att främja universitetets tillväxt, säger Emma Karlsson, projektutvecklare på Hemsö.

Både Hemsö och Mälardalens universitet har som ambition att minska sin klimatpåverkan. Därför har ett innovativt återbruksprojekt initierats av parterna, som även tar hänsyn till den kulturhistoriskt värdefulla byggnaden, som ritades av Nyréns Arkitekter 1994.

‒ Vår ambition har varit att hitta lösningar som minskar klimatpåverkan samtidigt som vi förbättrar byggnadens inomhuskomfort och energieffektivitet. Genom att återbruka och bevara material där det är möjligt, kan vi både spara resurser och minska koldioxidutsläpp. Tillsammans med Mälardalens universitet vill vi utforska hur långt vi kan ta återbruket utan att kompromissa med funktion och kvalitet, säger Mehri Mir, hållbarhetsstrateg på Hemsö.

‒ Renoveringen av Södra huset ligger i linje med universitetets vision och mål samt med vinningar som görs inom forskningen. Vi bygger vidare på kvaliteterna i befintlig arkitektur, återställer ursprungliga värden i byggnaden och ser hur vi kan nå dess fulla potential vad gäller tekniska lösningar, arbetsplatser och arbetsmiljö, säger Peter Liljenstolpe, campuschef för Mälardalens universitet.

Byggstart planeras till våren 2025 och färdigställandet beräknas till september 2026. Projektet har som mål att, som ett av Sveriges första projekt, certifieras som Miljöbyggnad guld 4.0 ombyggnad. Totalt hyr universitetet 42.000 kvadratmeter i Västerås av Hemsö.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Kan lämna city – söker 2.000 kvm norrut

Kan vara en flytt som går i motsatt riktning.

Jätten Hines slår till med premiärköp – i Kista

Förvärvar projekt med över 300 bostäder.

Turkosen 1 Signalisten.

Klartecken för Signalistens 80 nya bostäder

Grönt ljus för Signalistens bostäder 250 meter från Solna centrum.

Vendus köper från Steiner – halvvägs mot 6 miljarder

Gör ytterligare ett förvärv.

Colliers värvar från CBRE

Gör andra tunga rekryteringen på kort tid.

Efter boksluten: Vilka trender finns det

Del 7. Vad alla behöver känna till. Nu fokus på hållbarhetsrapporteringen. 20 fastighetsbolag har granskats.

Förlängt till 2030 i city

FV berättar om hyran vid stort hyresavtal om 8.000 kvm.

Nils Styf om vanlig missuppfattning

”Det innebär en möjlighet för Hemsö att gå in som erfaren långsiktig partner”.

Intea vann kamp om 33.000 kvm

Blir ägare till hela 55.000 kvm lokaler i området. Investerar nu 1,6 miljarder kronor. Läs om vem som tappar stor hyresgäst.

Flera flyttar från Globen

Läs om framtida flyttar. Förvärvades för över 1,5 miljarder.

Revelop förvärvar från Hemsö

Tre fastigheter i Storstockholm byter ägare. Hemsö säljer även två andra fastigheter. Totalt 220 mkr.

Ikea stängde plötsligt – nu avslöjas orsaken

Byggdes av Peab för 15 år sedan.

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Tillbaka till förstasidan