Magnolia köper för 160 miljoner från Fabege

Annons

Förvärvar fastigheter i Bergshamra. Fabege har avyttrat Skogskarlen 1 och 3 på Pipers väg 2 i Solna till Magnolia. Fastigheterna omfattar en uthyrningsbar area om ca 8.800kvm samt ett garage. Ytorna består av kontor, restaurang och förråd. Fastigheterna är i stort sett fullt uthyrda.

Försäljningen sker i bolag till ett underliggande fastighetsvärde om 160 Mkr och ger ett resultat om 11 Mkr före skatt, respektive 14 Mkr efter skatt vilket kommer att redovisas under andra kvartalet 2014.

– Det var de enda fastigheter vi hade i Bergshamra och försäljningen innebär fortsatt fokusering på våra prioriterade delmarknader, kommenterar Klaus Hansen Vikström, affärsutvecklingschef på Fabege.

Magnolia Bostad grundades 2009 av Fredrik Holmström, styrelseordförande och Andreas Rutili, VD. Bolaget utvecklar hyresrätter och bostadsrätter i storstadsregioner. Geografiskt ligger tyngdpunkten på Stockholm och Uppsala.

Den sammanlagda projektportföljen av byggrätter och planerade byggrätter för Magnolia, enligt bolagets hemsida, består idag av närmare 3.000 bostäder och en totalyta över 200.000 kvm.

Fastighetsvärlden Idag 2014-04-22

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Glädjebeskedet: Utökar igen hos AMF i toppläge i city

Ökar till 8.360 kvm i bästa läget i moderna lokaler. ”Stolta över det förnyade förtroendet”.

08-centrum ska rivas

Nya ägaren berättar om planerna och hur det ska se ut i framtiden.

Lansa förvärvar 88 bostäder – med större planer

Ytterligare 400 lägenheter kan skapas på sikt.

Sabis-systrar prisade igen

Hon har prisats dubbelt under förra veckan. Nästa vecka medverkar Madeleine Brehmer, vd Sabis, på nästan utsålda Fastighetsdagen Stockholm.

Värdet ”100% osäkert” – jätte säljs på auktion

Mycket betong för pengarna när det sjönära objektet ska säljas. Planerna var stora, men det slutade hos Kronofogden.

”Kommuner måste våga driva detaljplaner”

FV Fokus. FV intervjuar Anette Frumerie, vd på Rikshem. Om att ha 10.000 byggrätter och att stå redo när marknaden repat sig.  Om vikten av en framåtlutad bostadspolitik.  Om vakanser på hyresmarknaden.  Om att säga nej till bostadsrättsproduktion. 

Slår till på svårsålt – gör comeback med nytt köp

17.000 kvm centrala lokaler byter ägare.

FV Quiz

FV Quiz: Advokaterna och fastigheterna

Vilken advokatfirma flyttar in på två våningsplan i Sturekvarterets påbyggnad?

Första nya efter 30 år – så ser Olov Lindgren framåt

Popcorn, glass, fågelholkar och gratis blommor  – och framtidssnack.

Ny smäll kan vänta för Kista

Denna gång kan Castellum drabbas.

Så blir Afa:s projekt mitt på Stureplan

Ökad flexibilitet. ”Blir A-klass”.

Krönika

Det är dags att ge stadens hjärta mer grönt liv!

Monica Bruvik om att vi länge tog grönskan för givet. ”Det krävs mod, långsiktighet och samarbete för att skapa en grön stad.”

AMF:s hotellplan vid Marievik växer

FV berättar om hur planerna förändrats. Berör nu hela tre fastigheter.

Planerar sälja för 8–10 miljarder

Attraktivt område vid tullgränsen i Stockholm. Planerna möter kritik.

Tillbaka till förstasidan