Lunds domkyrka säljer mark för bostadsutveckling

Nu inleds nästa fas i det långsiktiga stadsutvecklingsprojektet i Råängen på Brunnshög i nordöstra Lund. Den första tomten – en byggrätt om cirka 4.500 kvadratmeter BTA – är såld. Köpare är bostadsutvecklaren Kudu som tillsammans med arkitekten Petra Gipp ska utveckla ett av de första bostadshusen i området. Säljare är Lunds domkyrka.

Annons

Råängen i Lund

Råängen är en ny stadsdel i Lunds nordöstra utkanter. Under de kommande 30 åren kommer området att bli en plats för människor att bo, arbeta, studera och leka på.

Lunds domkyrka leder projektet och engagerar arkitekter, konstnärer, byggherrar, akademiker och allmänheten i ett samtal om hur man bygger ett samhälle för 2000-talet.

Visa faktaruta

Tomten är den första av 13 inom projektets första detaljplan. Markförsäljningen är ett viktigt steg i att etablera Råängens första grannskap i mötet mellan jordbruksmark och stad. Byggstart planeras till 2027, med inflyttning 2029.

– Att mark säljs i en utmanande tid för branschen vittnar om styrkan i långsiktig planering och tydliga värderingar. Med fokus på samtal, nära samarbete och vår omvända process – där arkitekten bjuder in en byggherre – har vi tidigt säkrat ett gemensamt engagemang och förhållningssätt till platsens idéer och kvaliteter. Det har skapat tydlighet i både förutsättningar och i processen framåt, något som ofta är avgörande för att ett projekt ska kunna gå vidare i en osäker marknad, säger Lena Sjöstrand, präst och medlem i Råängens styrgrupp.

Tillsammans med fyra andra arkitektkontor valdes Petra Gipp ut i en prekvalificering med fokus på arkitektonisk kvalitet, erfarenhet av komplexa projekt och förmåga att tolka platsens kontext. Deras förslag förenar en tydlig gestaltning med genomtänkt funktion och har tagits fram i nära dialog med Råängens styrgrupp.

– Tillsammans med Domkyrkan har vi fått förtroendet, att utifrån en gemensam vision, samtala och förverkliga grundläggande tankar om en social gemenskap, om det byggda och vår gemensamma jord. Att med denna ingång i projektet bjuda in utvecklare till ett fortsatt samarbete, ser jag som mycket värdefullt i en tid där grundläggande värden många gånger processas bort, säger Petra Gipp, ansvarig arkitekt.

– Som lokal och långsiktig ägare känner vi oss ödmjuka och fyllda av förväntan över möjligheten att få vara en del av Lunds fortsatta utveckling – Råängen känns som en vacker årsring i det skånska landskapet, säger Johan Histrup, vd på Kudu.

Byggnaden utformas som ett kollektivhus med trästomme, skulpterad tegel- fasad, och duplex lägenheter. Byggnaden rymmer gemensam matsal och tak- odling, med förskola och bokaler för mindre verksamheter i bottenvåningen. Den gestaltas som en solitär utan tydlig fram- eller baksida, där genomgående passage, levande fasader och en konstnärligt utformad innergård öppnar kvarteret mot grannskapet. Ambitionen är att skapa ett robust, Funktionellt och socialt hållbart boende – anpassat till platsen och livet som ska levas där.

Råängen är ett stadsutvecklingsprojekt med rötter i Lunds domkyrkas värdegrund. Visionen är att bygga en hållbar och inkluderande stadsdel med långsiktig förvaltning och stark koppling till platsens historia och framtid. Fler markförsäljningar väntas under det kommande året.

Lunds domkyrka.
Fr vänster: Mats Persson, domkyrkokamrerare Lunds Domkyrka, Johan Histrup, vd på Kudu AB och Pia Althin, arbetande styrelseordförande på Kudu AB. Foto: Peter Westrup.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Tvärvänder kring JM

Projekt om 700 bostäder kan hamna i papperskorgen.

Video: Heta stolen med Ringnes – På rätt väg igen

Pandox storägare Christian Ringnes om planerna framåt.

Mardrömmen: Fastighets-vd:n häktad i 68 dagar

Senaste beslutet kan dock vara en liten framgång. FV berättar det senaste.

Storsala köper fastighet i Västerort med stor byggrätt

Finns potential för bostadsutveckling.

Unikt townhouse i Lärkstaden till salu

1 500 kvm mitt i Stockholm. Kändisarkitekt utvecklat. Projektet tickar nog merparten av boxarna.

Kommunalt bolag vill sälja fyra centrala fastigheter

Totalt uthyrningsbar lokalyta är cirka 20 000 kvm.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs även om vakansutvecklingen sedan 2021 för 14 investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag. Högaktuellt seminarium stundar.

Klövern köper i Slakthusområdet för 300 mkr

Ska bygga 150 bostadsrätter. Säljaren har ägt fastigheten sedan 1980.

SBF i partnerskap med BauMont värt upp till 6 mdr

Initialt förväntas investeringar motsvarande två miljarder kronor genomföras.

Bakslag för plan att bygga ut hotell på Östermalm

Vill utöka med nästan 50 rum.

CapMan säljer ”helikopterhuset” i Västberga

Fullt uthyrd på långt kontrakt.

Global snabbväxare till Mall of Scandinavia

Hyllades nyligen av The Financial Times. Etablerar sig i högt tempo i stora delar av världen.

Blir ny vd för Tengbom

”Jag älskar att vara arkitekt, och jag tror på arkitektens roll i samhället”.

Tillbaka till förstasidan