Lunds domkyrka
Från vänster: Lisa Hurtado-Axiö, Axiö-gruppen, Lena Sjöstrand , Lunds domkyrka, Josef Eder, General Architecture, Mats Persson, Lunds domkyrka och Johan Axiö, Axiö-gruppen.

Lunds domkyrka i tredje markförsäljning

Domkyrkans stadsutvecklingsprojekt Råängen på Brunnshög i Lund går in i nästa fas. Den tredje tomten inom projektets första detaljplan har nu sålts till General Architecture, som tillsammans med den aktiva delägaren och finansiären Axiö-gruppen utvecklar ett bostadskvarter med bostadsrätter.

Annons

Kvarteret omfattar cirka 1 500 kvadratmeter BTA i en första etapp och är det första av fyra planerade hus, som tillsammans uppgår till omkring 7 000 kvadratmeter BTA. Byggstart planeras till slutet av 2027 med beräknad säljstart sommaren samma år.

Det är första gången i utvecklingen av Råängen som ett arkitektkontor även går in i rollen som byggherre. Upplägget innebär att gestaltning och utveckling integreras från start, med en sammanhållen styrning av projektets kvalitet och långsiktighet.

– Att General Architecture i detta projekt även tar byggherreansvar ligger helt i linje med vår omvända process, där arkitekten har en central roll i att driva projektet. Det är ett sätt att säkerställa att Råängens värdegrund omsätts hela vägen från idé till färdig byggnad. När ansvar och ambition hålls samman skapas goda förutsättningar för långsiktighet – både socialt och i den byggda miljön, säger Lena Sjöstrand, präst och medlem i Råängens styrgrupp.

Storleken och processen för utvecklingen av den första etappen är medvetet vald för att möjliggöra ett fokuserat och genomarbetat genomförande med hög kvalitet i både arkitektur och hållbarhet.

– Genom att förena arkitektrollen med byggherreansvar får vi en helhetsbild från start. Det ger oss möjlighet att fatta välgrundade beslut kring kvalitet, material och boendemiljöer – och att ta ansvar för dem hela vägen, i linje med Råängens höga ambitioner. Vi ser det som ett mer integrerat arbetssätt inom bostadsutveckling, säger Erik Persson och Josef Eder, medgrundare, General Architecture.

Med den tredje markförsäljningen fortsätter Råängen att konkretiseras – från vision förankrad i Domkyrkans värden till genomförande – och lägger grunden för en ny långsiktigt attraktiv stadsdel i Lund.

Råängen är en ny stadsdel i Lunds nordöstra utkanter. Under de kommande 30 åren kommer området att bli en plats för människor att bo, arbeta, studera och leka på. Lunds domkyrka leder projektet och engagerar arkitekter, konstnärer, byggherrar, akademiker och allmänheten i ett samtal om hur man bygger ett samhälle för 2000-talet.

General Architecture är ett arkitektkontor som står bakom bland annat Cederhusen i Stockholm – Sveriges största bostadsprojekt i trä – och är även verksamt med bostadsprojekt i bland annat Antwerpen och Gent i Belgien.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Dom: Jättejubel hos Vasakronan och Wallenstam

Grönt ljus för projekt om 130 000 kvm.

Coworkingbolag hyr 2 500 kvm i Hagastaden

Satsar på nytt koncept. Öppnar femte anläggningen.

SBB krymper rejält efter affär – ny ledningsgrupp

Bantar personalstyrkan kraftigt.

Capman köper 478 lägenheter i 08-området

Köper två bostadsprojekt via forward funding.

Vasakronan och White gjorde som Ingmar Bergman

Föll på mållinjen när Mipim Awards delades ut. Antalet blågula vinster kvar på nio.

Replik: Vi driver branschen tillsammans  – lyft luren, SOCK

Efter kritik om att Coworking Awards inte är ett oberoende pris kommer replik från Workarounds vd.

Savills köper konkurrent

Priset är drygt 10 miljarder kronor.

Lista: Stockholms bästa kontor

95 experter korar Stockholms absolut bästa kontorslokal.

25 procents hyresrabatt – om du motverkar ålderism

Skandia Fastigheter bakom det unika erbjudandet.

Krönika

Floskler om stadens framtid –⁠ men tyst om ekonomin

Louise Lindquist Sassene: ”När den ekonomiska verkligheten inte diskuteras riskerar stadsdebatten att bli just det den ofta låter som: visioner utan finansiering. Eller floskler staplade på varandra.”

Andreas Broryd, Nathalie Jörqvist, Nathali Häggberg, Amanda Bjurström, Max Olsson, från The Works, Västra Järnvägsgatan 3.

De vann Årets Coworking Awards 2025

Här är alla sex vinnare på årets gala.

Klöverns nya vd om målet att bli ledande

Siktar mot börsen.

Olov Holst, nationell samordnare för Kriminalvårdens utbyggnad.

Experten: Kriminalvården måste öka byggtakten

”Inte särskilt många fastighetsägare som klarar den här storleken på projekt.”

Akademiska Hus miljardsatsar i norr

Bolagets största satsning hittills.

Tillbaka till förstasidan