Lundbergs hyr ut till WSP i Norrköping
Lundbergs Fastigheter har tecknat hyresavtal med WSP, som under våren 2027 flyttar sin verksamhet i Norrköping till nya lokaler i Innerstan. Kontoret kommer att omfatta omkring 1 000 kvadratmeter och blir arbetsplats för företagets drygt 60 medarbetare i staden.
JLL har varit rådgivare till WSP.
WSP lämnar därmed fastigheten Kopparhammaren 2 som ligger på Södra Grytsgatan 7 i Norrköping och ägs av Corem.
I Norrköping arbetar teknikkonsultföretaget WSP:s medarbetare med allt från stadsutveckling och byggnader till transportinfrastruktur, energi, vatten och miljöfrågor, i nära samverkan med både offentliga och privata kunder.
Flytten innebär att WSP samlar sin verksamhet i moderna och centralt belägna lokaler med närhet till kommunikationer, service och stadskärnans utbud. För Lundbergs Fastigheter är etableringen ett positivt tillskott till innerstan.
– Det känns väldigt roligt att WSP har valt Innerstan för sitt nya kontor. Företag, handel, restauranger och service är alla viktiga delar av en stadskärna och WSP bidrar till den mix av verksamheter som gör centrum levande och attraktivt, säger Jimmy Ekström, uthyrningschef Region Syd på Lundbergs Fastigheter.
WSP ser fram emot flytten till stadskärnan i Norrköping.
– När vi såg över våra framtida lokalbehov var det viktigt att hitta en arbetsplats som fungerar för både dagens och morgondagens medarbetare. Lokalerna behöver stödja samarbete och flexibilitet samtidigt som läget ska vara attraktivt och lättillgängligt. De nya lokalerna i innerstan uppfyller de krav vi ställer på en modern arbetsplats, säger Monika Andersson, Nordic Workplace Lead, WSP.
Det nya kontoret kommer att ha adress S:t Persgatan 102 och fastigheten heter Liljan 6. Byggnaden ligger vägg i vägg med Dospace Innerstan. Inflyttning sker till våren 2027.
WSP har flyttat på flera ställen i landet nyligen. I Stockholm har företaget tecknat nytt kontrakt med AMF Fastigheter i Marievik, efter att ha lämnat Corem vid Gullmarsplan.

















