Lönnbacken stärker kapitalbasen ytterligare

Annons

Fakta Lönnbacken

Lönnbacken bildades 2010 och ägs av tjänstepensionsbolaget Alecta, Kyrkans Pensionskassa och AI Pension. Lönnbacken är ett fastighetsbolag med fokus på lokaler innehållande samhällsnyttig verksamhet med tyngdpunkt på äldreboende. Bolagets affärsidé är att äga, aktivt förvalta och utveckla äldreboende- och samhällsfastigheter i Sverige.

Visa faktaruta

Kan fortsätta att köpa. Ägarna till Lönnbacken Fastigheter AB har beslutat att stärka kapitalbasen ytterligare vilket medger en utökning av investeringskapaciteten från ca 3.500 till ca 4.500 miljoner kronor.

Hittills har investeringar för drygt 3.000 miljoner gjorts i Mälardalen, Skåne, Dalarna och Umeå.

Drygt 70 procent av fastighetsbeståndet utgörs av fastigheter innehållande äldreboenden. Kommuner och Landsting svarar för drygt 70 procent av hyresvolymen och den genomsnittliga längden på hyresavtalen är drygt 11 år.

– Vi är glada för ägarnas förtroende att låta oss investera ytterligare kapital inom segmentet samhällsfastigheter. Vi har många spännande investeringsmöjligheter att utvärdera just nu. Flera av dessa idéer avser nyproduktion av äldreboenden, säger Magnus Edlund VD för Lönnbacken Fastigheter AB.

Fastighetsvärlden Idag 2013-08-29

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Skogsfastigheter för 62 miljarder till börsen

Innebär ny möjlighet att sprida riskerna med ytterligare en fastighetstyp.

Prisma förvärvar för 340 mkr

Växer med fem handelsfastigheter i södra Finland.

Skanska säljer kontorshus för 680 mkr

Skanska har sålt den andra etappen av kontorskomplexet Centrum Południe i Wrocław, Polen, för EUR 62M, cirka 680 miljoner kronor. ...

John Mattson säljer i Hägersten

Bostadsfastighet avyttras för 53.000 kronor per kvm i närförort till Stockholm.

Porträtt

Ratad nisch blev guldgruva

Svenska Handelsfastigheters vd ser jobbet som en hobby när jakten på lågprisfynd och stora hyresavtal fortsätter.

Bostäder går bäst i år – tydlig värdeutveckling

Kontorsfastigheter fortsätter att tappa. Klargörande lista över hur bolagens profil påverkat värdeutvecklingen.

Familjeägt bolag köper inom tullarna igen

Förvärvar bostadshus på Kungsholmen för 77.000 kronor per kvm.

Krönika

Utveckla olivolja med samma recept som fastigheter?

Andreas Eneskjöld tar Arbequinaträd från fastlandet till Mallorca. ”Ett lyckat recept för fastighetsaffärer kan vara att utveckla och förädla något som redan finns, men även att tillföra ett nytt tänk från utsidan.”

Vakansen för kontor minskar i Göteborg

En betydande nyproduktion har skickat upp vakansgraden i Göteborg rejält. Med färre projektstarter har trenden nu brutits.

Thon lägger bud på Thon

Norska Thon Eiendomsselskap med fastigheter för 55 miljarder på väg bort från börsen. Fyra svenska köpcentrum ingår.

SBB:s omvandling – bit för bit

Stora affärer och iskyla i skuldförhandlingar.

Castellum storbantar – skär i ledningsgruppen

Stor nedskärning på huvudkontoret när 45 tjänster ska bort.

SBB i megatransaktion för 32 miljarder

Norska PPI tar över samtliga samhällsfastigheter som SBB fortfarande äger.

Stigande priser på privatmarknaden enligt SHB

Ökad köpkraft och minskad osäkerhet ger positiv skjuts.

Tillbaka till förstasidan