Logistri har förvärvat Härryda Solsten 1:137. Foto: Verde Fastigheter

Logistri i förvärv om 113 mkr

Logistri har ingått avtal om förvärv av två moderna lättindustrifastigheter i Göteborg. Underliggande överenskommet fastighetsvärde uppgår sammanlagt till 113 mkr, inget avdrag för latent skatt.

Annons

Logistri utökar sin portfölj genom att förvärva två lättindustrifastigheter i Göteborg – Göteborg Gamlestaden 74:2, fullt uthyrd till RentSafe (en del av Ramirent), samt Härryda Solsten 1:137, fullt uthyrd till GBGT Box. Säljare är Verde Fastigheter vars huvudägare är Gillesvik AB.

Helax Capital Markets har initierat affären och har agerat rådgivare till Logistri.

Fastigheterna har en total uthyrningsbar area om 6.700 kvm och en total tomtareal om cirka 30.000 kvm. Årlig hyresintäkt uppgår till 7,1 mkr med en återstående genomsnittlig kontraktslängd om 4 år. Tillträde är planerat att ske 15 april.

Förvärven, som planeras att tillträdas den 15 april, finansieras genom en kombination av befintlig kassa och bankskuld.

– Logistri fortsätter att växa i Göteborg och stärker sin närvaro i storstadsregionen med två högkvalitativa fastigheter. Investeringen skapar också möjligheter att vidareutveckla fastigheterna genom mark med byggrätter, i nära samarbete med våra befintliga hyresgäster, säger David Träff, vd på Logistri i en kommentar.

För ett år sedan sålde Verde även en annan fastighet i Härryda om 4.700 kvm till Logistri.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Bildmontage på Operakällarens interirö, maten och vd Oscar Durling. Foto. Samuel Unéus

Michelin-restaurang tvingas stänga i fem år

Stort projekt i centrala Stockholm medför att 5 400 kvadratmeter restaurang och nöje måste slå igen.

Stenhus kontrar – höjer budet på Krona

Styrelsen nobbade första budet – nu höjs det med 15 procent.

Tidigare toppchef lämnar konsultbolag helt

Bekräftar för FV: ”Det är dags att göra något annat”. Nominerad för flera priser.

Rekapitalisering ger hopp för bolaget

Hade kraftigt negativt eget kapital för några månader sedan.

Sex experter om en allt hetare bostadsmarknad

”Typiskt i ett tidigt vändningsskede”, ”sannolikt kommer en rekyl” och ”ekonomisk vårvärme” är några av kommentarerna.

Porträtt

Växlar upp i nya lägen

Pandox vd rattar storaffärer i en bransch som åter visar stor framtidstro.

FV Quiz

FV Quiz: Vad kan du om kända hotell?

Vad heter ägarfamiljen bakom Elite? Vad står a:et för i Petter A Stordalen? Testa dina hotellkunskaper!

Castellum och Vasakronan kan bli stora vinnare

En handfull stora fastighetsbolag redo att hugga hyresgäster som måste lämna.

Möjlig drömaffär av Mengus – i skakig marknad

Intervju med Per Niklasson.

Nya Vera köpt 75 000 kvm via tolv affärer

Döpt bolag efter Sveriges första kvinnliga ingenjör.

Vasakronan hyr ut 6 300 kvm

Hyr ut hel fastighet på Kungsholmen i Stockholm.

PP Pension hyr ut 3 600 kvm till myndighet

Fullt uthyrt i attraktivt läge i närheten av centralen.

Eurocommercial förvärvar för över miljard

Handelsplats om hela 45 000 kvm byter ägare.

Tillbaka till förstasidan