Logistea hyr ut 11.000 kvm i tre avtal

Logistea har ingått nya hyresavtal med de befintliga hyresgästerna Londré Textiles AB, Oxeon AB och Hårds Transport AB avseende fastigheterna Vindrosen 4 och Vindbryggan 6 i Borås samt Rotorn 1 i Ljungby. Hyresavtalen avser totalt 10.910 kvm och ett totalt årligt hyresvärde om 9,4 miljoner kronor. Londré samt Oxeon flyttar inom Logisteas bestånd medan uthyrningen i Ljungby avser vakanta ytor, innebärande en total årlig hyresökning om 2,3 miljoner kronor.

Annons

Londré Textiles AB, en ledande aktör inom mode- och textil med fokus på accessoarer, konfektion och sportmode för företagskunder, flyttar under hösten 2026 från befintliga lokaler hos Logistea till nya lokaler i fastigheten Vindrosen 4 i Borås. Londré Textiles nya lokaler avser ytor som är uppsagda och där befintlig hyresgäst avflyttar under september 2026. Flytten ger Londré moderna och funktionella ytor som stödjer bolagets fortsatta tillväxt och utveckling. Det nya hyresavtalet omfattar 2.260 kvm och löper över sex år.

Oxeon AB, med sitt världsledande varumärke TeXtreme inom avancerade kompositlösningar och tekniska textilier, tecknar ett nytt 5-årigt hyresavtal och utökar därmed sin yta med ytterligare 2.000 kvm i fastigheten Vindbryggan 6 i Borås genom att ta de ytor som Londré Textiles AB lämnar i den aktuella fastigheten.

Inom fastigheten Rotorn 1 i Ljungby tar Hårds Transport AB ytterligare ett steg i sin expansion. Hyresgästen utökar sin yta med 3.500 kvm moderna logistikytor, som idag är vakanta. Hårds Transport är väletablerat i Småland och fortsätter att befästa sin roll som en av de viktigaste logistikaktörerna i området.

– Vi är stolta över att Londré och Oxeon väljer att fortsätta sin resa med oss och hyresavtalen visar att våra fastigheter erbjuder den flexibilitet och kvalitet som våra hyresgäster efterfrågar, säger Jonas Kennerhed, förvaltningschef på Logistea.

– Att Hårds Transport väljer att fortsätta växa i Ljungby är ett starkt kvitto på regionens attraktionskraft och deras tydliga långsiktiga strategi. Vi ser fram emot att följa deras fortsatta utveckling, säger Juliano Alm, Förvaltare på Logistea.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Finsk värdesmäll för Nyfosa

Spridd risk och finansnettot grejade resultatet.

Ändrar helt –  tar över projekt bredvid Wenner-Gren

Nya framtagna befolkningsprognoser medgör att Stockholm stad ändrar i planerna. Expansiv investerare tar över i området.

Colliers flyttar till prestigefastighet i city

Letat nya lokaler i några år och besökt massor av potentiella adresser. Se flera bilder.

Dokument: Sidbytet från konsult till ägarsidan

FV listar 50 personer som gått från rådgivningssidan till fastighetsägarsidan. Läs om den ”vanligaste” övergången.

Bilder: Så bygger Fabege om Wenner-Gren Center

Tecknat avtal med samarbetspartner. Lanserar nytt koncept.

Alm investerar i hundra år gammal byggnad

Byggnad som är 115 år gammal.

Lägre tryck hos Akelius efter ny migrationspolitik

FV berättar om beståndet efter storförsäljningen.

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Tillbaka till förstasidan