LKAB:s nytt kontor i Kiruna, fasad.

LKAB bygger nytt kontor om 12.000 kvm i Kiruna

LKAB byggstartar nu, tillsammans med Peab, sitt nya kontorshus om 11.700 kvm i Kiruna. Det nuvarande kontoret som stått i anslutning till gruvan och det nya placeras i den nya stadskärnan. Bolagets huvudkontor finns i Luleå och det finns även ett kontor i Stockholm.

Annons

Inflyttning planeras under 2028

– Det är en typ av epok som avslutas, samtidigt som detta manifesterar vår och hela stadens utveckling. Vi är en del av samhället och utvecklingen här, och det faktum att vi inom några år återigen kommer finnas centralt i Kiruna centrum pekar på vår gemensamma resa mot en livskraftig framtid. Jag är stolt över att ha fått vara med längs vägen, och att få dela denna stund med alla fantastiska medarbetare, säger Jan Moström, vd och koncernchef på LKAB som mutade in byggområdet med en LKAB-flagga i marken.

Samtliga medarbetare som ska ha sin hemvist i det nya kontoret var inbjudna till firandet av byggstarten. Totalt är det cirka 400 anställda från LKAB:s kontor intill gruvan, HR-huset och Jägarskolan där enheten för Samhällsutveckling sitter som berörs.

Det nuvarande kontoret var i framkant arkitektoniskt när det byggdes i slutet av 1950-talet med inspiration från FN-skrapan i New York, och har varit ett viktigt landmärke för Kiruna sedan dess. Men den 13 våningar höga byggnaden är i behov av omfattande renovering och har en begränsad livslängd på grund av hur gruvbrytningen påverkar marken på sikt, varför valet föll på att bygga ett helt nytt kontor från grunden i nya centrum.

– För att kunna fortsätta utveckla vår lönsamma verksamhet så behöver nuvarande kontor ersättas. Våra medarbetare kommer även fortsättningsvis vara nära gruvan och produktionen, där de på några minuter kan ta sig in på industriområdet. Samtidigt är flytten bra för utvecklingen av Kiruna, att det tillkommer 400 personer som arbetar här kan ha stor positiv inverkan på restauranger, handel, gym och andra aktiviteter för en levande stadskärna, säger Magnus Backe, områdeschef för Kiruna, LKAB.

Beslutet att bygga ett aktivitetsbaserat kontor är fattat av ledningen och följer samma principkoncept som nya våning 13 på det nuvarande kontoret samt LKAB:s kontor i Luleå och Stockholm. Det nya kontoret består av fem våningar med en yta på 11 672 kvadratmeter och byggs i Kvarter 99 i nya centrum. Den invändiga utformningen har inspirerats av hur det ser ut vid produktion under jord. Naturliga materialval skapar värme interiört.

– Det ska finnas arbetsplatser för samtliga drygt 400 medarbetare samt parkeringsgarage och skyddsrum. Kontorsmiljön kommer att vara aktivitetsbaserad för att främja samverkan och tvärfunktionellt arbete mellan olika delar av organisationen, säger Marie Gustafsson, projektledare LKAB.

Peab har fått uppdraget att bygga det nya kontoret.

Jan Moström, Jesper Göransson. Peab, Magnus Backe och Marie Gustafsson, LKAB.
Förvaltningskontoret från 1960.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Snuddande nära tvångsinlösen i börsbolaget

Endast 0,32 procent från gränsen för tvångsinlösen

Besqab avstår del av storaffär med Alm

8 av 34 projekt tillträds inte.

CA köper för 250 mkr

Når nästan 100 000 kvm.

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Tillbaka till förstasidan