Lilla Quartiers byter namn till Boho Group

Styrelsen för Quartiers Properties meddelar sin avsikt att byta bolagsnamn till Boho Group AB. Namnbytet görs för att reflektera bolagets strategi att växa inom hotellsektorn, såväl som driftbolag som fastighetsbolag.

Annons

Under de senaste åren har Quartiers successivt övergått från att vara ett traditionellt fastighetsbolag till att bli ett företag med huvudverksamhet inom hotellfastigheter och drift. Bolagets strategi de kommande åren bygger på att växa fastighetsportföljen i symbios med driftverksamheten. Fokus kommer att ligga på projekt där konceptet Boho Club kan bidra med konkret värdeskapande även i fastighetsportföljen.

– Detta är ett kommunikativt viktigt steg för att tydliggöra våra ambitioner och skapa en ökad varumärkeskännedom, särskilt på den internationella marknaden. Våra hotell- och restauranggäster frågar oss frekvent om ägandebild och möjlighet att bli delägare i Boho Club. Med detta namnbyte gör vi kopplingen mellan verksamhet och aktie än tydligare och välkomnar på ett enklare sätt våra gäster att också investera i bolaget, kommenterar Andreas Bonnier, vd för Quartiers.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Om Convendum: ”Gäller att klara kostnadspuckeln”

Största ägaren, Hans Wallenstam, kommenterar rekonstruktionen.

Här växer industriområdet fram – utan detaljplan

Nästan 10 hektar stort område med ett 40-tal företag.

Ny enkät: Två chefsekonomer ser räntehöjning redan 2026

”Därefter kan vi få se en första höjning framåt slutet av 2026 eller början av 2027”.

Här är finalisterna i Årets coworking awards

Läs om samtliga nominerade. Sex kategorier.

Emilshus i affär för kvarts miljard

Genomför två transaktioner.

Video: Se Loka Brunns Vd på Hotell & Fastigheter 2024

Se Mia Spendrup, vd Loka Brunn, tala på Fastighetsvärldens seminarium Hotell & Fastigheter 2024. Denna video är exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Många stora kontrakt klara – i väntan på ännu ett inom tull

FV går igenom de stora hyresavtalen som det snackas om på lokalhyresmarknaden i huvudstaden.

”Vi tror att det blir en outperformance”

FV Fokus. FV frågar ut Albin Sandberg, fastighetsanalytiker på Kepler Cheuvreux. Positiv syn på framtiden. Bolag som överraskat och underpresterat. Aktier att hålla extra koll på under 2025.

Affärsanalys

En vågad affär vid dubbelt köp

Två fastigheter nära Järntorget i Göteborg har bytt ägare. Maximilian Schroeder på CBRE analyserar storaffären.

Nrep-grundarens nya bolag gör första förvärvet

Rickard Svensson Dahlbergs nya bolag köper en stor och ny logistikfastighet.

Vann dragkampen om WSP – hyr ut hela 8.500 kvm

Klart för flytt. Läs om hur många flyttalternativ som fanns och hur mycket lokalytan minskas.

Säljer 22 fastigheter för 600 miljoner

Ett av landets största inom segmentet. Flaggar för försäljning av resten – och därmed helt lämna Sverige.

Så ska ödslig citygalleria fyllas

30 procent vakansgrad och en unik tom byggnad kräver dyra investeringar.

Klart om Operahusets framtid – generösa donationer

Tre donationer ligger bakom. Läs hur det nya operahuset blir.

Tillbaka till förstasidan