Lexingtons ägarbolag i konkurs
Lexingtons ägarbolag är satt i konkurs. Aktieägarna ska enligt uppgifter till tidningen Habit redan ha lagt bud på konkursboet.
Den finska mode- och textilkoncernen Manna & Co Oy, som äger Lexington, Finlayson, Makia, Reino & Aino och Vallila, ansökte om konkurs i förra veckan, den 7 april. Det skriver Hufvudstadsbladet.
Enligt tidningen har bolaget haft ekonomiska problem som eskalerade efter förvärvet av det svenska bolaget Lexington som köptes med lånade pengar. En misslyckad rekonstruktion ägde rum hösten 2023.
Nu har aktieägarna, bland andra majoritetsägaren Risto Voutilainen, lagt bud på tillgångarna i Manna & Co.
Lexington har svenska kontor hos Humlegården i Hagastaden där man nyligen hyrde 730 kvm.
Lexington har tio butiker i Sverige, varav fyra i Stockholm (flaggskeppsbutiken finns på Birger Jarlsgatan), två i Malmö och en vardera i Göteborg, Helsingborg, Kungsbacka och Lund.