Lennart Sten i dubbla köp – och Bo Liffner som stor ägare
Svenska Handelsfastigheter, med Lennart Sten som stor ägare, förvärvar, via två affärer, en fastighet i Tornbys handelsområde Linköping och en handelsfastighet i Ystad. Totalt köpeskilling är drygt 100 miljoner
Handelsfastigheten i Linköping har en uthyrningsbar yta om knappt 2.300 kvm med ett årligt hyresvärde strax över 4 Mkr. Köpeskillingen uppgår till 40 miljoner kronor och säljare är ett danskt kommanditsällskap. Priset ger 17.400 kr/kvm
Tornby är en av Sveriges största handelsplatser med skyltläge invid E4:an. Fastigheten är fullt uthyrd med Swedol och Elon som hyresgäster.
– Tornby är ett av Sveriges starkaste handelsområden och vi är glada att kunna förvärva vår första fastighet på området. Vi planerar för ytterligare hyresgäster och ser fram emot att tillträda fastigheten, säger Staffan Unge, transaktions- och affärsutvecklingsansvarig vid Svenska Handelsfastigheter.
Svenska Handelsfastigheter förvärvar även en fristående handelsfastighet i Ystad, nära det tidigare Södra skånska regementet. Handelsfastigheten har en uthyrningsbar yta om knappt 4.300 kvm med ett årligt hyresvärde strax under 5 Mkr. Köpeskillingen uppgår till 67 miljoner kronor och även där är säljaren ett danskt kommanditsällskap. Priset ger 15.600 kvm.
Fastigheten är belägen längs E65/Dragongatan med Ica och Elgiganten som hyresgäster.
– Vi har sedan tidigare ett bra samarbete med Ica och Elgiganten och vi hoppas inom kort ha klart med ytterligare en aktör på fastigheten”, säger Staffan Unge, transaktions- och affärsutvecklingsansvarig vid Svenska Handelsfastigheter.
Tillträde sker den 31 mars 2017.
Detta är Svenska Handelsfastigheters har tidigare i år förvärvat handelsfastigheter i Falun och Skövde.
Svenska Handelsfastigheter har grundats av Lennart Sten, Thomas Holm och Johan Röhss. Bolaget har den senaste tiden fått in flera nya investerare, och Fastighetsvärlden har berättat om en väntad miljardoffensiv – läs mer i länkarna ovanför till höger.
Fastighetsvärlden kan även berätta att Bo Liffner är sjunde största ägare i bolaget med 2,8% av rösterna och 2,0% av kapitalet.
Ägarbilden i Svenska Handelsfastigheter per 21 mars 2017:
Ägare | Röster | Kapital |
---|---|---|
Lennart Sten | 52,1% | 37,4% |
Thomas Holm | 23,0% | 16,5% |
Kåpan pensioner försäkringsförening | 1,8% | 13,1% |
Fjärde AP-fonden | 1,8% | 13,1% |
Länsförsäkringar Liv Försäkringsaktiebolag | 0,7% | 5,2% |
Johan Röhss gnm Johan Röhss Förvaltning | 12,3% | 8,8% |
Bo Liffner gnm BOMANU AB | 2,8% | 2,0% |
Övriga | 5,6% | 4,0% |
Fastighetsvärlden Idag 2017-03-31
Lediga jobb
Fler Nyheter från förstasidan

Lista: 12 nya till Mall of Scandinavia
Några helt nya för Sverige. Centrumchefen berättar för FV om ett rekordår.
”Sälj del av Lill-Jansskogen – bygg Östlig förbindelse”
Stockholms Handelskammare presenterar lösning för att ringled kring huvudstaden ska fullföljas.
Lista: 20 stora inom solenergi
Nrep, Castellum och Akademiska Hus i topp.

Lista: Så har bolagen skruvat på utdelningen
Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Vill vara det varmaste och vänligaste arkitektkontoret
FV Fokus. FV frågar ut Johan von Wachenfeldt vd på Krook & Tjäder ✓ Vikten av entreprenörsanda. ✓ Konsten att växa i lågkonjunktur. ✓ Ökade krav på flexibilitet

Fabege nära storaffär med Solna stad
Hittat lösning på ett kommande problem.

Nu säljs sista dyrgripen
Ett omfattande byggnadsprojekt med ett värde på 600-700 mkr strax utanför tullarna är det sista som återstår i beståndet.
Juryn: Det här var bästa uthyrningen 2024
FV:s jury har för tionde året korat årets bästa uthyrning.

Hufvudstaden mot trenden – har sänkt vakansgraden
Redovisar nyckeltalen för 2024.

Castellum lägger bud på Entra
Ökar innehavet till budpliktsgränsen. Storägaren Balder svarar direkt.

Strategisk manöver i en svår marknad
Portfölj med 57.000 kvm har bytt ägare. Affären analyseras av Daniel Holmkvist på CBRE.

Demografi och fastigheter – kan man tjäna pengar på det?
Samir Taha om risker och möjligheter – rätt tidpunkt för att vara motvalls?

Intervju med nya NK-chefen
Han ska vända utvecklingen för lyxbutikerna.
Sålde premiärköpet 2021 – nu kan det bli bostäder
Kontor vid Östermalm kan bli bostäder samtidigt som nya våningsplan tillkommer.