Lennart Sten blev Europachef vid GE Capital Real Estate 2011. Han har delvis varit baserad i Paris.

Lennart Sten blir Europachef vid GE

Lennart Sten, som har arbetat 13 år inom GE Capital, har utsetts till chef för GE Capital Real Estate Europa och tillträder sin tjänst omedelbart. Lennart Sten kommer att rapportera direkt till GE Capital Real Estates VD Mark Begor och vara baserad i Paris.

Lennart Sten har sedan 2005 varit ansvarig för GE Capital Real Estates verksamhet i Norden. Från och med nu leder han GE Capital Real Estates verksamhet på alla europeiska marknader med ansvar för en portfölj med mer än 2.000 tillgångar värda cirka 90 miljarder kronor och med cirka 7.500 hyresgäster. Lennart Sten är även en av Fastighetsvärldens uppskattade krönikörer. Han medverkar även vid Fastighetsvärldens stora seminarium på Grand Hôtel i Stockholm den 25:e maj.

– Lennart har skapat starka affärsteam och för med sig betydande marknadskunskap till sin roll i en tid då vår verksamhet gör framsteg i Europa som ett ledande fastighetsföretag”, säger Mark Begor.

– Vår verksamhet inom investment management kommer att bli ett av Lennarts särskilda fokusområden”, fortsätter Begor.  “Att använda vår expertis för att hjälpa externa investerare att lyckas är särskilt viktigt för oss. Lennarts framgång med att skapa den svenska fonden Roxanne är ett exempel på hans erfarenhet och kunskap som kommer att vara av stort värde för företaget framöver. ”

Innan Lennart Sten började som Nordenchef för GE Capital Real Estate 2005 var han vd för Fabege i tio månader under 2004. Mellan åren 1997 till 2004 hade han ett antal chefsroller inom GE Capital i Sverige.

Lennart Sten är medlem av Royal Institute of Chartered Surveyors (RICS). Innan han började arbeta inom GE hade han en framgångsrik karriär inom juridik på flera svenska advokatfirmor. Han är ”Six Sigma Black Belt”-certifierad och har även varit aktiv i flera svenska branschorganisationer i Sverige.

Lennart Sten har även tjänstgjort som officer i den svenska marinen.
Han har universitetsexamen från Kungliga Sjökrigsskolan, i juridik från Stockholms universitet och även en examen i från Militärhögskolan.

Fler Nyheter från förstasidan

Blackrock köper nybyggt

50.000 kvm, med potential för upp till 120.000 kvm.

Megaprojekt till salu

Ett av Sveriges största kontorsprojekt. Ny ägare sökes.

FV Quiz

FV-Quiz: Vad kan du om Oscar Engelbert?

Han ligger bakom två av huvudstadens nya landmärken och är ofta i rubrikerna. Vad kan du egentligen om honom?

Ner 60 procent – men motståndskraften kvarstår

Slutsatser och inblickar i framtiden.

Värvar tidigare topp

FV berättar om den nya utmaningen.

Oscar: ”Det finns mycket jag vill göra”

Oscar Engelbert om framtiden efter att han lämnar vd-stolen. FV berättar om ett ”hemligt” kontorsprojekt i Los Angeles.

Köper invid Älvsjö centrum

Anrikt konditori bland hyresgästerna.

Dan Olofsson och Percy Nilsson frias i hovrätten

Ingen insiderhandel skedde i samband med försäljningen av Victoria Park.

Huvudspåret: Klyva SBB i tre delar – möjlig köpare pekas ut

Många spekulationer kring SBB:s framtid. FV pekar ut möjliga svenska köpare. Kan vara tydlig parallell till storaffär 2008.

Norska miljardären som är näst störst i Fabege

En av de rikaste i Europa. Har gjort inbrytningar i Sverige tidigare.

Värdet på Turning Torso ner

Läs om värdeutvecklingen för Sveriges näst högsta byggnad.

Balders plan på 230.000 kvm

Vill skapa framtidens logistiklösningar.

Engelbert avgår som vd

Överens med styrelsen. Behöver ny inriktning. Stannar kvar i styrelsen.

Uppgift: Här öppnar Apple nummer fyra i Sverige

Efter fiaskot vid Kungsträdgården kan det bli en andra butik i 08-området.

Tillbaka till förstasidan