Latona förvärvar för över 300 miljoner

Gustav Carp har privat och via bolaget Latona Group förvärvat tio hyresfastigheter i centrala Kalmar samt Gane Herrgård med mer än 1.000 hektar mark på Gotland. Till ett totalt marknadsvärde överstigande 300 miljoner kronor.

Annons

Hyresfastigheterna innehåller drygt 100 lägenheter och lokaler. Fastigheterna har förvärvats via sex separata affärer i närtid. FV bedömer köpeskillingen för dessa till drygt 200 miljoner. Fastigheterna ska utvecklas med energioptimering samt större investeringar för att öka lägenheternas standard.

– Fastigheterna ligger på de mest centrala och attraktiva delarna av Kalmar, säger Gustav Carp till FV.

Gane Herrgård (Gane Gård) med sina 1 000 hektar är en av Gotlands största gårdar med anor från 1400-talet, gården är i full produktion med spannmål samt 300 lamm i besättningen.

Gustav Carp har tidigare varit med och byggt upp samt varit delägare vid Klippudden och Magnolia. I Latona Group finns hyresfastigheter i Kalmar och Norrköping. Latona har även en speciell affärsnisch, att förvärva gårdar. Man äger idag tolv stycken runt om i Södermanland.

– Ibland kan det handla om att stycka av tomter, men oftast om att driva skogs- och jordbruk.

Latona Group vill öka sitt bestånd.

– Vi tittar speciellt på Mälardalen, hela söndra Mellansverige. Men alla regionstäder i skulle kunna vara av intresse, säger Gustav Carp.

Gane Gård ligger på östra sidan av Gotland.
Flera av de tio förvärvade fastigheterna i Kalmar finns i centrum.
Fastighet på Råddegatan i Kalmar.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Krönika

Demografi och fastigheter – kan man tjäna pengar på det?

Samir Taha om risker och möjligheter – rätt tidpunkt för att vara motvalls?

Intervju med nya NK-chefen

Han ska vända utvecklingen för lyxbutikerna.

Sålde premiärköpet 2021 – nu kan det bli bostäder

Kontor vid Östermalm kan bli bostäder samtidigt som nya våningsplan tillkommer.

Domen: Endast ett av 19 områden får sänkt vakans

Andelen tomställt i Stockholms CBD ökat med 50 procent på ett år. Ett område sticker ut och har sänkt vakansen – och bedöms få ännu lägre siffror framöver.

Corem säljer åtta till Emilshus för 520 mkr

Börsbolagen gör stor affär i enskild kommun. FV berättar om fastigheterna.

JLL: Vändningen i Sverige överträffar övriga Europa

Thomas Persson: ”Fastighetscykeln har vänt. Investerarbasen har breddats och gapet i prisförväntningar är nu lättare att överbrygga.”

Bilder: Så återställs Stureplan

”Det här är ett av de mest intressanta projekt som jag har haft förmånen att delta i.”

Stänger sista butiken efter 110 år

Nu finns endast försäljning online kvar.

Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Missvisande från Mäklarstatistik – priserna stiger

Faktiska siffror visar en annan verklighet.

Skogestig om Hötorgsskrapan: ”Vi kanske var lite fega”

Redo för både köp och försäljningar framöver Convendums och WeWorks bakslag Mer resurser till uthyrning  Kritiken mot massmedia om Kista.

Bildextra: Så är nya Five Guys – expansionsplan

Hamburgerkedjan Five Guys har öppnat sin första enhet i Sverige, vid Sergels torg och i Wallenstams nyinköpta Femte Hötorgsskrapan. – ...

Ger upp – grönt ljus för storprojekt om 100.000 kvm

Jubel hos NCC och Fabege. Läs om planerna.

Tillbaka till förstasidan