Lantmännen Fastigheter tecknar avtal med Web Manuals

Lantmännen Fastigheter hyr ut 1.400 kvadratmeter kontor till Web Manuals i det nybyggda kvarteret Triton på Universitetsholmen i Malmö. Tillträde sker vid halvårsskiftet 2023.

Annons

På Triton får Web Manuals ett mycket centralt och attraktivt läge ut med Neptunigatan, med gångavstånd till både Malmö Live och centralstationen.

– Vi har arbetat i nära samarbete med hyresgästen för att skapa en flexibel arbets- och mötesplats. Man får ett modernt kontor med en spännande och stilren arkitektur i ett av Malmös bästa lägen, som har utsikt över både stad och hav. Vi är glada över att kunna välkomna Web Manuals till vårt gröna hus och ser fram emot en långsiktig relation, säger Petter Melin, regionchef på Lantmännen Fastigheter, i ett pressmeddelande.

– På ett av Malmös bästa lägen och med utsikt över både hav och grönska, kan vi erbjuda våra medarbetare den bästa grogrunden för att fortsätta frodas, växa och blomma ut, högst upp i Lantmännens gröna hus, säger Martin Lidgard, vd och grundare av Web Manuals.

I och med flytten får Web Manuals dubbelt så stora lokaler.

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Annehem och Peab i ny miljardaffär

Två fastigheter ingår i transaktionen.

Köpt tomställt på Östermalm

Fastigheten innehåller 1 300 kvadratmeter bostads- och lokalyta.

Planerar hotell i 100 år gammal verkstad

Bildextra: Hotell om 13 000 kvm med flera restauranger, konferens, spa, takbar och stor terrass. FV berättar om planerna.

Fabege vill nå högt med rombfylld satsning

600 mkr investeras när området åter hamnar i fokus.

Säljer i centrala Göteborg

Tidigare barnbördshus från tidigt 1900-tal byter ägare.

Fastators revisor frånträder sitt uppdrag

Det fortsätter att storma kring det noterade bolaget.

Oljefonden förvärvar köpcentrum för 17 miljarder

Fortsätter investera i segment där man tidigare har gått på minor.

Granitors delägare pekas ut för finansiering av Bin Laden

Förnekar anklagelserna. Numera mindre investerare i Sverige.

Topplista

Lista: 16 ledande advokatbyråer 2026

Fastighetsvärlden har sammanställt en lista utifrån affärsvolym.

Rapport: Optimismen kvar inom alla segment

Framtidstro för kontor, butiker och logistik. Och 49 procent bedömer att valresultatet inte medför någon signifikant påverkan på marknaden.

Wallfast ändrar i stort projekt

Runt 300 bostäder totalt. Vattennära projekt.

Dominoeffekt: Även Point Properties vd slutar

Även han lämnar en tydlig motivering.

Affärsanalys

Låg yield –⁠ ⁠satsning på framtida uppsida

Leif Nasser på Savills har satt analyspennan i en av årets mer omdiskuterade affärer.

Tillbaka till förstasidan