
Länsstyrelsen vill se färre nya byggnader i Kopparlunden
Länsstyrelsen i Västmanland riktar kritik mot planerna för det kulturhistoriska industriområdet Kopparlunden i Västerås. Nu vill man minska antal nybyggen, skriver VLT. ”Jag är inte orolig”, säger Erik Holmgren, fastighetsutvecklare på Balder, till FV.
Kopparlunden, mellan E18 och Ringvägen i centrala Västerås, tecknar på många sätt den svenska industrihistorien.
Här finns mängder av kulturhistoriska industribyggnader med riksintresse.
Från de första stapplande skorstenarna på 1890-talet till 1930-talets industrikomplex, Emauskvarteret, varifrån Asea delvis satte tätorten på världskartan.
Kopparlunden omfattar totalt 260.000 kvadratmeter.
Castellum, Nyfosa, Kungsleden, Balder, Klövern, Riksbyggen och Peab äger byggnader i stadsdelen.
I dag huserar cirka 200 företag i de många tegelröda byggnaderna – majoriteten med IT-anknytning. Västerås Science Park finns i Kopparlunden samt hotell och några butiker.
Men. Det är ingen levande stadsdel menar Västerås Stad som vill blanda upp kontoren med bostäder, handel, samhällslokaler och lokaler för möten och aktiviteter.
Sedan 2017 har kommunen arbetat med tre parallella detaljplaner: Syd, Mitt och Norr. Vid ett senare skede ska detaljplan Öst påbörjas. I dagsläget planeras för cirka 2.000 bostäder totalt.
Men när byggnadsnämndens nu tar in yttranden riktar Länsstyrelsen skarp kritik mot projektet.
Enligt Vestmanlands Läns Tidning, VLT, säger Länsstyrelsen att den höga exploateringsgraden i Kopparlunden medföra en mycket negativ inverkan på Riksintresset Västerås. Främst är det detaljplan Syd, där 800 bostäder planeras, som man riktar kritik mot. Men Länsstyrelsen vill att antalet planerade bostäder generellt minskar i området.
– Frågan är vad som kommer att dominera i området. Kommer man att kunna uppleva den gamla miljön i sin helhet eller blir det som ett nybyggt område med gamla byggnader här och var? Säger Kicki Söderback, byggnadsantikvarie på Länsstyrelsen, till VLT.
Länsstyrelsen konstaterar vidare att det blivit fler bostäder i de nya planerna än kommunen tidigare kommunicerat. Vilket gör att kraven på parkeringsplatser, förskolor och fria ytor ökar
Erik Holmgren, fastighetsutvecklare på Balder som är en av fastighetsägarna i området (Metallverksgatan 1–3, gamla Pelicane store), känner till synpunkterna men är inte orolig:
– Samrådet är klart och alla synpunkter håller på att bearbetas. Jag tycker att det känns okej. Jag tycker inte alls det känns oroväckande det Länsstyrelsen säger. Det är alltid så när man har en stadsdel med lite äldre bebyggelse att man anpassar den nya bebyggelsen så man ändå bevarar den äldre. Vi förhåller oss till de samrådssynpunkter som har kommit in och att vi får en bra bebyggelse, säger han till Fastighetsvärlden.
Ni planerar för bostäder i Kopparlunden?
– Ja absolut, däremot har vi inte bestämt ännu om det blir bostads- eller hyresrätter. Vi tycker att hyresrätter är väldigt trevligt. Det är också anledningen till att vi bara har gått ut med allmän information. Det kommer komma mer information vartefter vi landar volymerna.
Fastighetsägarna har etablerat sina domäner i respektive område. I norra Kopparlunden är Riksbyggen störst. I den detaljplanen finns Peab, Riksbyggen och Balder med. Vidare är Castellum stora i detaljplan Mitt.
