Lansa, Kallebäck Göteborg
default

Lansa köper bostadsfastighet i Göteborg

Lansa Fastigheter fortsätter sin expansion med förvärv i Göteborg. Nu med en fastighet belägen i det snabbt växande området Kallebäck. Byggnaden innehåller 47 moderna lägenheter och är uppförd 2009. Säljare är Kommanditbolaget Smörkallen.

Annons

Cushman & Wakefield var säljarens rådgivare.

Fastigheten har ett fördelaktigt läge med närhet till både Delsjöns naturreservat och snabb kollektivtrafik till centrala Göteborg. I närområdet finns ett brett serviceutbud med livsmedelsbutiker, vårdcentral och gym.

– Vi är glada att kunna stärka vår närvaro i Göteborg med en modern och välskött bostadsfastighet i ett av stadens mest expansiva områden. Vi har ett tydligt åtagande kring hållbarhet för alla våra fastigheter, och för denna kommer vi att investera i solceller och certifiera enligt Miljöbyggnad iDrift, säger Cecilia Andersson, fastighetsutvecklingschef på Lansa.

Byggnaden omfattar tolv våningsplan och erbjuder ljusa, funktionella lägenheter, samtliga med balkong, uteplats eller terrass.

Förvärvet ligger helt i linje med Lansas ambition att fortsätta utöka sitt bestånd i regioner med stark befolkningstillväxt. Kallebäck har de senaste åren genomgått en omfattande utveckling och är idag ett av Göteborgs främsta utvecklingsområden för bostäder.

– Göteborg är en viktig marknad för Lansa. Vi ser fram emot att fortsätta investera i staden och bidra som en långsiktig och ansvarstagande fastighetsägare till attraktiva och trygga bostadsmiljöer, avslutar Cecilia Andersson.

Säljare är Kommanditbolaget Smörkallen och tillträde är beräknat till årsskiftet.

Lansa, Kallebäck Göteborg
default
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Sveafastigheter i bytesaffär om 2,1 mdkr

Lämnar fem orter och stärker sin närvaro i sex kommuner.

Bildextra: Olov Lindgren visar styrka i Gamla stan

Tung investering när allt hetare område får ett lyft.

Sju Pizza Hut stänger – åtta hos Prisma överlever

Läs om vilka sju restauranger som stänger.

Årets affärskonsult korad – ”Wow, det är en stor ära”

Det var hårfint i toppen när juryns röster räknades samman. Tre i toppen sticker ut rejält poängmässigt.

Trianon förvärvar ytterligare åtta i Sofielund

Närområdet med på polisens lista. Gör ännu ett köpt. Totalt 430 miljoner kronor.

Söker 14.000 kvm kontor i Stockholmsområdet

Myndighet har startat en sökprocess efter nya kontorslokaler.

Hagabacken köpt för 1 mdr – når totalt 4 mdr

Förvärvat 28 fastigheter under fjärde kvartalet.

Peter Ullmark, Brinova

Han blir ny vd vid Brinova

Selin: ”Ska ta Brinova vidare i företagets arbete med fortsatt expansion.”

SBB-topp lämnar och går till Batljans storköpande PPI

Jobbat vid SBB sedan 2019. Tar plats i ledningsgruppen vid PPI.

Valt 12 kommuner för satsning – värvar toppolitiker

Läs om de aktuella kommunerna som Kilenkrysset pekar ut och orsaken till satsningen.

Trianon köper för 240 mkr

Totalt 13.440 kvm fördelat på 172 lägenheter.

Bildextra: Byggstartar på Kungsholmen

Byggrätterna förvärvades av Electrolux för ett år sedan för 284 mkr.

Hyrt ut hela 11.000 kvm i city – efter att Spotify lämnat

Framgångsrik uthyrning i centrala Stockholm.

FV avslöjar: 20 stora försäljningar som kan vänta

FV summerar försäljningsprocesser för 30 miljarder kronor. ✓ Bostadsbolag för över 5 mdr. ✓ Tre hotellbestånd. ✓ Kontorhus nära Hötorget och ett på Östermalm. ✓ Stort köpcentrum. ✓ Universitetsbyggnad. ✓ Två i Gamla stan.

Tillbaka till förstasidan