Lansa förvärvar i Västerås av Imperia

Lansa Fastigheter förvärvar fastigheten Kungsljuset 2 i Västerås av Imperia Fastigheter. Det innebär att bolaget på två år vuxit till att nu förvalta och utveckla totalt 395 hyreslägenheter i Västerås.

Annons

– Kungsljuset är en fantastiskt fin fastighet som vi är glada över att nu få ta över. Lansa är en långsiktig ägare och vi kommer att förvalta fastigheten så att hyresgästerna fortsätter att trivas och vara stolta över att bo i Kungsljuset, säger Claes Malmkvist, VD på Lansa Fastigheter.

Kungsljuset 2 ligger i området Gideonsberg, strax norr om Västerås centrum. Fastigheten var från början en skola som genom en genomgripande ombyggnad konverterats till 56 bostäder samt en större lokal med förskola. Den uthyrbara arean uppgår till drygt 4 000 kvadratmeter.

– Det känns bra att sälja till Lansa Fastigheter, ett fastighetsbolag med goda värdegrunder. Vi är övertygade och känner oss trygga med att Lansa kommer att förvalta fastigheten Kungsljuset på bästa sätt, säger Nicklas Ericsson, VD på Imperia Fastigheter.

Imperia har haft Catella Corporate Finance som rådgivare vid transaktionen.

Lansa fastigheter har expanderat kraftigt sedan starten 2016. Bara förra året ökade värdet på fastighetsbeståndet med 52 procent och Lansa finns nu på 13 orter runt om i landet med totalt närmare 3700 hyreslägenheter i förvaltning och projekt.

– Vi söker hela tiden efter attraktiva förvärv och projekt i expansiva regionstäder. Hållbarhet och miljö står alltid i fokus och det är viktigt att våra fastigheter lever upp till visionen om att vi ska vara det gröna fastighetsbolaget som bygger trygga hem för stolta hyresgäster, säger Claes Malmkvist.

Överlåtelsen av fastigheten sker den 1 september.

Missa inte! Fastighetsdagen Örebro 2025

Den 4 september är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Örebro 2025. Seminariet äger rum på Conventum, Örebro.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

KLP köper för 1,5 mdr på Kungsholmen

Barings säljer stor kontorsfastighet  på nivån 150.000 kronor per kvm.

Logistea i SLB-affär för 226 miljoner

Med den nya affären har bolaget förvärvat för 2 mdr det senaste halvåret.

Intea i storaffär för 1,4 miljarder

Inteas expansion går nu snabbt. En rad nya projekt har radats upp det senaste halvåret och nu förvärvas säkerhetsfastigheter av ett statligt bolag.

Söker nytt HK om 3.500 kvm – bantar 1.000 kvm

Kan lämna lokaler nära Sergels torg och Hötorget. FV berättar om planerna.

Höga spelet i city – nytt kontrakt om 7.000 kvm

Förlängt stort hyresavtal för butikslokal mitt i Stockholm.

Blackrock förvärvar 35.000 kvm paketbyggnad

”Gör det till den terminal med högst kapacitet i Sverige”.

Utökar och stannar hos Corem i Kista

Utökar med 80 procent. Ytterligare en postiv nyhet för bolaget, efter att Tele2 valt att stanna.

Flera stora flyttar kan vänta i centrala Stockholm

Fyra välkända och omtalade hyresgäster kan flytta ihop. Söker cirka 15.000 kvm. FV berättar om vilka fastighetsägare som berörs.

Säljer för 200 mkr i Göteborg

Transaktion nära centralstationen. Följer upp tidigare miljardförvärv.

Lägre hyresintäkter för Vasakronan

Dubbelt så hög vakans i Stockholm idag jämfört med för fem år sedan.

”Coworkingmodeller ersätts med managed offices”

Ny europeisk rapport från Colliers berättar om förändringar på kontorsmarknaden.

Förvärvar Alectas andel i Ancore – affär på 8 mdr

FV berättar om alla fastigheter som ingår i affären. En har plockats bort.

Konkurstakten bromsar in – vakanser kan bli nästa smäll

Fastighetsägare bör hålla ett extra öga på hyresgäster från en handfull branscher. Ebie lyfter varningsflagg.

Tillbaka till förstasidan