Långivare tog över Real Holdings fastighet

Annons

Aktien handelsstoppades under torsdag – återupptagen under fredag morgon. Real Holding har misslyckats med att skaffa reguljär finansiering till den fastighet man övertog redan i höstas. Bryggfinansiären APP Equity har därför nu gått in och tagit över ledning i det bolag som äger fastigheten i fråga.

Real Holding förvärvade aktierna i Hägglundsfastigheterna AB med fastigheten Norrlungånger 2:144 i Örnsköldsvik, bokförd till 195 mkr i oktober 2016. Fastigheten är på närmare 53.000 kvm industri-, lager och kontorsytor.

En del av köpeskillingen, 85 mkr finansierades genom en bryggfinansiering med APP Equity – som säkerhet lämnades aktierna i det fastighetsägande bolaget i pant.

Nu har APP Equity tagit aktierna i Hägglundsfastigheterna AB i förvar och registrerat ny styrelse i väntan på refinansiering alternativt kommer parterna gemensamt bedriva en försäljningsprocess av fastigheten efter sommaren.

Genom dotterbolaget Real Samhällsfastigheter har företaget planer på att bygga 47 000 kvm bostäder i centrala Karlskrona i Pottholmen.

Fastighetsvärlden 2017-05-22

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Värdet ”100% osäkert” – jätte säljs på auktion

Mycket betong för pengarna när det sjönära objektet ska säljas. Planerna var stora, men det slutade hos Kronofogden.

”Kommuner måste våga driva detaljplaner”

FV Fokus. FV intervjuar Anette Frumerie, vd på Rikshem. Om att ha 10.000 byggrätter och att stå redo när marknaden repat sig.  Om vikten av en framåtlutad bostadspolitik.  Om vakanser på hyresmarknaden. Om att säga nej till bostadsrättsproduktion. 

Slår till på svårsålt – gör comeback med nytt köp

17.000 kvm centrala lokaler byter ägare.

FV Quiz

FV Quiz: Advokaterna och fastigheterna

Vilken advokatfirma flyttar in på två våningsplan i Sturekvarterets påbyggnad?

Första nya efter 30 år – så ser Olov Lindgren framåt

Popcorn, glass, fågelholkar och gratis blommor  – och framtidssnack.

Ny smäll kan vänta för Kista

Denna gång kan Castellum drabbas.

Så blir Afa:s projekt mitt på Stureplan

Ökad flexibilitet. ”Blir A-klass”.

Krönika

Det är dags att ge stadens hjärta mer grönt liv!

Monica Bruvik om att vi länge tog grönskan för givet. ”Det krävs mod, långsiktighet och samarbete för att skapa en grön stad.”

AMF:s hotellplan vid Marievik växer

FV berättar om hur planerna förändrats. Berör nu hela tre fastigheter.

Planerar sälja för 8–10 miljarder

Attraktivt område vid tullgränsen i Stockholm. Planerna möter kritik.

Nyinsatt het ”vakans-punkt”

Den oroande situationen med kontorsvakanserna i fokus när 33 experter deltar.

Intea låser 2,5 miljarder – blir rekordstort fängelse

En av landets absolut största anstalter. Hela 46.000 kvm.

Humlegården söker partner till stort projekt

Anneli Jansson: ”Det är en unik investeringsmöjlighet som nu erbjuds”.

Tillbaka till förstasidan