Jonathan Karlsson, transaktionsansvarig Heimstaden Bostad, Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden, Anna Nyberg, vd Ica Fastigheter, Anders Stjärnberg, vd HSB Östergötland. Foto: Andreas Äijä, Stångåstaden

Kvartett ska utveckla Berga Centrum i Linköping

Heimstaden Bostad, Ica Fastigheter, HSB Östergötland och Stångåstaden har signerat en avsiktsförklaring om att vidareutveckla Berga stadsdelscentrum i Linköping. Ambitionen är att bygga nya bostäder.

Annons

– Vi är fyra väletablerade parter som alla har ett lokalt engagemang och brinner för att utveckla Linköping. Hos oss går affärsnytta och samhällsnytta hand i hand, och det är viktigt för oss att bidra till inkluderande och välmående lokalsamhällen. Berga är en jättefin stadsdel, men det finns förbättringspotential och det ska vi tillsammans ta oss an, säger Jonathan Karlsson, transaktionsansvarig Heimstaden Bostad.

Avsikten med samarbetet är att genom stadsutveckling skapa ett mer levande och attraktivt stadsdelscentrum genom en mix av handel och bostäder kombinerat med annan samhällsservice. Parterna ser genom samarbetet möjlighet att:

  • Vidareutveckla stadsdelscentrum och ge rum för fler kommersiella inslag och service för både boende och besökare
  • Skapa ytterligare 250–300 nya bostäder i området
  • Skapa trygga och attraktiva utemiljöer och platser där människor vill mötas

Parterna har tillsammans påbörjat arbetet med att analysera platsen för att i nästa steg landa i vad man konkret vill göra och hur utvecklingsarbetet ska drivas. Under våren kommer en detaljerad analys tas fram och idé och vision för området formuleras. Linköpings kommun ser positivt på satsningen.

– Från kommunens sida välkomnar vi dagens besked om samarbete från fastighetsägarna. Deras ambitioner går väl i linje med vad vi ser behövs för att utveckla hela stadsdelen i Berga. Jag ser fram emot att fortsätta dialogen tillsammans, säger Muharrem Demirok, ordförande för samhällsbyggnadsnämnden i Linköpings kommun.

Illustrationsbild över Berga Park och Berga centrum.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Gula linjen överklagas

Överklagar Gula linjen: ”Skador på fastigheten”

Fastighetsägare undrar över oklar ansvarsbild.

Alecta sålt 36 av 39 i dolt projekt vid Fridhemsplan

Högsta priset avser en 174 kvadratmeter stor takvåning högst upp.

Lämnar vd-rollen efter 12 år

”Dags för mig att ta nästa steg i livet.”

Porträttbild på Mark Isitt

4 tips från Mark Isitt – så blir Stockholm en bättre stad

Gör livet bättre för invånarna – så kommer investerarna.

Succé för Spring För Livet – snart fullt

Läs om vilka 10 bolag som har flest anmälda till branschens stora välgörenhetslopp.

Öppnar butik i lyxläge på Birger Jarlsgatan

Tar över Zadig & Voltaire tidigare lokal.

Hon tar över som chef för White Stockholm

Har varit i bolaget i 20 år.

Omhäktningsförhandling för fastighets-vd:n

FV berättar om det senaste.

SCB: Så många blir barn och äldre kommande 10 åren

Ny statistik från SCB stökar till det för många fastighetsägares strategi.

Krisande Point säljer två fastigheter för 300 mkr

Avyttrar två fastigheter där bolaget haft stora planer. FV berättar om köparen.

Krönika

När människor möts växer företag

Arbete är i grunden ett socialt fenomen – och coworking skapar sociala sammanhang. Utan engagerad personal händer ingenting.

Hagabacken nära att nå 5 mdr

Hagabacken har köpt för 420 miljoner kronor under första kvartalet.

Tillbaka till förstasidan