Kuwait Finance House gör comeback i Sverige

Annons

Förvärvar Ahlsells centrallager för 475 miljoner. 2007 sålde Kuwait Finance House svenska postterminaler till norska Acta i en ekonomiskt mycket framgångsrik affär. Nu har Kuwait Finance House slagit till och åter gjort ett förvärv på den svenska fastighetsmarknaden. Bolaget har nu, med rådgivning från Leimdörfer, förvärvat Ahlsells centrallager i Hallsberg för 475 miljoner kronor. Affären har ägt rum off-market.

Säljare är norska Ness Risan & Partners AS och Wilfast Förvaltning AB tillsammans med ett investeringskonsortium. Fastighetens lokalyta uppgår till 70.000 kvadratmeter. Enligt uppgift till Fastighetsvärlden har Ahlsell ett 20-årigt hyresavtal.

Kuwait Finance House (KFH) placerar förvärvet i Pan European Real Estate Fund och enligt uppgift till Fastighetsvärlden är bolaget intresserat av fler förvärv i Sverige och Norden. Det som eftersöks är fastigheter som ger ett långt och säkert kassaflöde. Hyresintäkterna måste uppfylla Sharia-villkoren och får till exempel inte komma från bank- eller försäkringsbranchen, fläskköttindustrin, tobaksindustrin eller restauranger där det serveras alkohol.  Leimdörfer var rådgivare åt KFH när postterminalerna såldes och har sedan haft ett uppdrag att leta efter förvärv, något som aktualiserats de senaste åren.

KFH har haft Gernandt & Danielsson som fastighetsjuridisk rådgivare. Ernst & Young och Trowers & Hamlins har agerat för att säkerställa att förvärvet sker enligt sharia-lagarna. Aareal Bank har bidragit med finansiering.

Under 2011 har Wilfast Förvaltning AB och Ness Risan & Partners AS tillsammans genomfört fastighetstransaktioner om drygt 2 miljarder, dels i Jönköping och dels i Göteborg.

Fastighetsvärlden Idag 2011-10-24

 

 


Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Stort fängelse nästan dubbleras

Hundratals platser tillkommer som ett led i Kriminalvårdens omfattande utbyggnad.

Trio klurar på tusen bostäder – och kan rädda Jernhusen

Skanska, Vasakronan och Fabege lanserar stor projektidé på gränsen mellan Solna och Stockholm

Miljardprojekt på Manhattan stoppat efter raslarm

New Yorks största bostadiseringsprojekt. Bärande stålpelare på våning 21 har deformerats.

Dubiös historik drabbar börsbolaget

Staten kräver tillbaka lämnat stöd om 81 mkr. Inte första gången återkrav ställs.

Tillbaka till förstasidan