Kunskapsporten satsar på simhall i Skurup

Peab har fått uppdraget att bygga en ny bad- och friskvårdsanläggning i skånska Skurup. Beställare är Kunskapsporten och kontraktssumman uppgår till 155 miljoner svenska kronor.

Annons

Kunskapsporten ägs av Erik Selin och Joakim Ollén. Bolaget ligger bland annat bakom ett ny simhall i Kalmar.

Den nya anläggningen kommer att byggas på samma tomt som det befintliga friluftsbadet i Skurup och kommer att ge kommunen ökade möjligheter till både simundervisning och motion för invånarna. Total yta för anläggningen blir 3 300 kvadratmeter.

– Vi är stolta över att få möjligheten att bidra till meningsfulla idrotts- och fritidsaktiviteter för invånarna i och runt Skurup. Vi ser fram emot ett gott samarbete med Kunskapsporten, säger Olle Olsson, regionchef på Peab.

Uppdraget är en totalentreprenad i samverkan. Arbetet startar våren/sommaren 2026 och färdigställande hösten/vintern 2028.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Oscar Engelbert vann striden – krävdes på 100 miljoner

Peter Eriksson: ”Domen är bedrövlig, jag överklagar”.

Tvättbjörnen köper för 200 mkr

Säljaren i mål med försäljning tre av fyra.

Stendörren köper portfölj för 1,3 miljarder

Fastigheterna är fullt uthyrda. Total uthyrningsbar yta: 63.000 kvadratmeter.

Säljer högt bostadshus inom tullarna

Säljer efter fem års innehav. Nybyggt med vattenutsikt. FV berättar om priset och prisutvecklingen.

Vasakronan hyr ut 3.600 kvm

Hyr bland annat ut 2.500 kvm till WSP. Lämnar fastighet som ingick i affär för 2,4 miljarder kronor.

Bakslag för Castellums stora logistikpark

Castellum kommenterar regeringsbeslutet.

Vill hitta lönsamhet i de oslipade diamanterna

FV Fokus. FV frågar ut Gustaf Segerborg, vd på Flexfast.  Om att fynda på en bottenfrusen marknad.  Orealistiska prisförväntningar.  Hur man ökar hyresgästens betalningsvilja.

Krönika

Det vore bra att prata lite mindre om Nobel Center

”Vi bråkar om Nobel Center – medan framtidens samhälle faller mellan stolarna.”

NCC gör nedskrivning av värden med miljard

”En dämpad marknad för kommersiella fastigheter”. FV berättar vad som ligger bakom.

Markus Aujalay, Slussgården, Snäckan 8.

Slussgården hyr ut till stjärnkrögare

Bara dagar efter den stora konferensuthyrningen.

Rekryterar Areims tidigare vd

Går in som ny affärsenhetschef.

Listor: Så bra var rådgivarna i olika områden i landet 2025

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Logistea köper för 300 mkr

Två fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan