Projektet Eden och Ulrica Sjöswärd. Illustration: Walk the Room AB

Kungsleden hyr ut 2.200 kvm till Diaverum i Hyllie

Kungsleden tecknar ännu ett hyresavtal i bolagets historiska kontorsprojekt Eden i Hyllie utanför Malmö. Ett sjuårigt hyresavtal om 2.185 kvm har tecknats med dialysföretaget Diaverum. Därmed är Eden till 85 procent uthyrt.

Annons

– Det känns verkligen bra att Diaverum etablerar sig hos oss i vårt egenutvecklade kontorsprojekt där vi har hälsa och välbefinnande i centrum i det vi kallar Symbiotic Building, säger Ulrica Sjöswärd, regionchef Göteborg/Malmö på Kungsleden.

Kirsty Bashforth, HR och kommunikationschef på Diaverum:

– På Diaverum drivs vi av visionen att alla förtjänar ett givande liv. Det börjar med våra patienter och inkluderar hela vår personalstyrka. Vi behöver arbetsplatsmiljöer som gör det möjligt för oss att uppnå detta. Eden erbjuder oss precis vad vi behöver för vårt team på huvudkontoret, med fokus på välbefinnande, intelligent teknik och hållbarhet.

Stadsdelen Hyllie är en växande stadsdel i södra Malmö med både bostäder, arbetsplatser, hotell, handel och evenemang. Hela stadsdelen har byggts upp med ambitiösa mål för hållbar stadsutveckling och med sitt strategiska läge med närhet till Öresundsbron lockas många olika aktörer till området.

Diaverum tecknar ett sjuårigt avtal om 2.185 kvadratmeter på våning 6, 7 och 8 i Eden, med fastighetsbeteckning Malmö Löpöglan 2. Inflyttning sker 1 september 2021.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Planerar stor arena och hotell – söker privat ägare

10 000 personer ska arenan kunna ta emot. Kommunen erbjuder central tomt för projektet.

Befolkningsras och ökad arbetslöshet i Skellefteå

SCB publicerar en analys över hur batteritillverkningen i Skellefteå påverkat staden på olika sätt.

Bygglov klubbat – så blir Nya Malmö Stadion

Arena ska ta 8 000 åskådare. Byggkontrakt är värt 1 miljard kronor.

Bildextra från Spring För Livet – succé

Över en miljon kronor insamlat till Unicef. 1 800 deltagare var anmälda.

Porträtt

Hela världen som marknad

Exklusiv intervju. Jenny Hammarlund är sedan årsskiftet global chef för fastigheter vid den kanadensiska jätten OTPP som nyligen har gjort en handfull förvärv i Sverige.

”Vi kommer inte tillbaka till hur det var”

FV Fokus Urfrågning av Marco Testa, vd på Reflex Arkitekter.  Framtidsplanerna.  Vägen upp ur lågkonjunkturen.  Nobel Center.

Planen för Väla åter till skrivbordet

20–30 nya butiker planerades i det framgångsrika området.

Nytt häkte i södra Stockholm – kan bli revansch för Revelop

En av södra Stockholmsområdets största fastigheter kan få ett delvis nytt innehåll.

Sju kommuner pekas ut som vinnare i nytt Försvarsindex

Analyschefen: ”Det är där affären finns! Vinnare är den som agerar”.

Krönika

Trygghet och säkerhet är inte samma sak

Om säkerhet nu förs in som ytterligare parameter riskerar det att bli ännu ett krav i ett redan tungrott system.

JM säljer för 1,1 mdr

Omfattar 300 bostäder i Solna, Uppsala och Upplands Väsby.

Oscar Engelbert hotas av lång fängelsedom

Ekobrottsmyndigheten har inlett en brottsutredning.

Tillbaka till förstasidan