Gallerian, AMF

Kry utökar med 50 procent i Gallerian

Kry väljer att utöka sin fysiska närvaro i Gallerian i Stockholms city. Sedan 2020 har Kry haft en vårdcentral på Gallerians övre plan, en våning upp från kundgatan. Nu planeras en flytt till större lokaler  – från 600 till 900 kvadratmeter – ett stenkast bort för att utöka vårdcentralens kapacitet och erbjuda fler patienter lättillgänglig vård i centrala Stockholm.

Annons

Vid öppning var vårdcentralen i Gallerian Krys dittills största i Stockholmsregionen. 23.000 patienter har i dag Kry Vårdcentral Gallerian som sin vårdcentral. För att kunna fortsätta växa och erbjuda patienterna ett än bredare vårdutbud planerar Kry för en flytt till större lokaler i Gallerian. Mottagningen utökas från 600 kvadratmeter till 900 kvadratmeter, vilket innebär en storleksökning på cirka 50 procent. Den nya vårdcentralen får en egen entré från Malmtorgsgatan 8, Brunkebergstorg.

–  Kry Vårdcentral Gallerian erbjuder kvalitet och tillgänglighet utöver det vanliga. Det unika läget gör att patienter från stora delar av Stockholmsområdet har valt Gallerian som sin vårdcentral. Med nya och större lokaler kan vi fortsätta att växa och hjälpa ännu fler patienter, säger Joakim Röstlund, regionchef för Kry Primärvård i Stockholm.

Flytten och utökningen av Krys lokaler är en del av den spännande vidareutveckling som Gallerian och hela Urban Escape-kvarteret står inför. Stads- och fastighetsutvecklaren AMF Fastigheter har tillkännagett att kvarteret kommer att gå in i en ny utvecklingsfas framöver. Denna nyhet följde kort inpå beskedet att flera av kvarterets största hyresgäster har valt att förlänga sina hyresavtal. Flera av dem utökar också sin lokalyta. Nu sällar sig även vårdgivaren Kry till resan.

– Sedan Kry öppnade sin vårdcentral här 2020, har de utgjort en oerhört uppskattad och viktig del i Gallerians helhetserbjudande. Därför känns det väldigt roligt att Kry under nästa år kommer att fortsätta sin utveckling tillsammans med oss, samma år som denna ikoniska handelsplats kommer att fira sitt 50-årsjubileum, säger Cecilia Åkesson, centrumchef för Gallerian.

Premiären av den nya vårdmottagningen är planerad till början av 2026.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

M2 ökar till över 50 procent av rösterna i Corem

”Det är ett tydligt uttryck för vår tro på Corems värde och framtid”.

Rättstvist kan vänta för Peab

Olika syn kring stort utvecklingsområde utanför Stockholm. Toppolitikern: ”Det är inget jag tagit lätt på”.

Vill skapa nytt hotell på Söder

Planerar för påbyggnation av nyinköpt fastighet.

Fängslande köp – celler ombyggda till hostel

40 ombyggda fängelseceller.

Willhem köper för 200 mkr

Når nu nästan ett fastighetsvärde på 5 miljarder kronor i kommunen.

Muro köper från Prodire

Följer upp storköpen från M2 och Nivika.

Klart: Vann tävling om höga hus mitt i Göteborg

Tre byggnader som ska bli 56, 88 och 115 meter höga. Två lokala förslag utmanade.

80 000 kvm kan återlämnas efter Polestars problem

Tvingas avbryta storprojekt i attraktivt läge. Skulle bli del av historisk stadsutveckling mittemot landmärke.

Hippt varumärke hyr av Vasakronan i Gyllene triangeln

Öppnar butik nära Norrmalmstorg.

Bakslag för Afa:s stora plan kring Münchenbryggeriet

Bakslag för bostäder. Öppnar upp för hotell.

Företagsparken bakom transaktion i väst

Investerar drygt 200 miljoner kronor.

Säljer nästan allt till Episurf i miljardaffär

Affär med en blandad portfölj om 30 fastigheter. FV berättar om alla tidigare affärer – och om framtidsmålet.

Äger hus i 31 av 65 riskområden ”Det blir bättre”

Delar även ut beröm till polisen. Victoriahem, Stena Fastigheter och Uppsalahem om prioriterat arbete.

Torleif Falk, Nobel Center i Slussen och Gamla Stan

Intervju med stadsarkitekten: ”Nedslagen över ytligheten”

FV Fokus Intervju med Torleif Falk  Synen på Nobel och Slussen  3 smultronställen i Stockholm  Det mest frustrerande på jobbet  10 år som stadsarkitekt – vad händer härnäst?

Tillbaka till förstasidan