Kristinehamn ger stort uppdrag till Navet
Kommunstyrelsen i Kristinehamn beslutade i tisdags att alla kommunens fastigheter förutom skolfastigheter ska säljas. Totalt rör det sig om 85000 kvadratmeter, varav 59000 är kommersiella ytor och resten är vård- och specialboende. Kommunen har Navet som rådgivare och de har arbetat med uppdraget sedan i februari.
– Det är ett uppdrag med stor komplexitet. Vi har gett kommunen rådet att vara en professionell lokalbeställare istället för ägare av ett brett spektrum av fastigheter och nu har kommunen valt att gå på vår linje, säger Johan Lindell, vice VD Navet, till Fastighetsvärlden.
I mitten av september köpte Kungsleden nästan samtliga Härnösands kommuns verksamhetsfastigheter om totalt 154 000 kvadratmeter. Det var en affär på 913 miljoner kronor och som innehöll långa hyreskontrakt. Fastighetsvärlden bedömer ett troligt pris i Kristinehamn till drygt 200 miljoner kronor.
– Men vi tänker absolut inte göra som Härnösand och därmed bli beroende av en enda ägare. Beståndet kommer att säljas i portföljer under 2008 och 2009, förhoppningsvis till såväl lokala aktörer som nya aktörer. Vi tänker inte heller erbjuda lika långa hyreskontrakt som i Härnösand, säger kommunchefen Lennart Fräjdin till Fastighetsvärlden.
Johan Lindell konstaterar att Navet under 2007 kommer att varit rådgivare till affärer som summerar cirka 4,5 miljarder kronor, en ökning med en miljard jämfört med fjolåret.
Fastighetsvärlden Idag 2007-12-06