Kriminalvården vill bygga anstalt i Varbergs kommun

Kriminalvården undersöker möjligheten att bygga en ny anstalt i Varbergs kommun, i Sunnvära utanför Väröbacka. Om projektet blir verklighet kan det ge omkring 200 arbetstillfällen. Det här är fjärde gången sedan i februari som Kriminalvården annonserar om utökade byggnationer i Sverige.

Annons

Kriminalvården är i stort behov av nya platser och över hela landet pågår ett intensivt arbete för att öka kapaciteten. Myndighetens uppdrag är viktigt för hela samhället, och för att klara det pågår utbyggnaden i många kommuner. Målet är att skapa trygghet och säkerhet.

I Varbergs kommun ser Kriminalvården en möjlighet att utöka kapaciteten och bygga en ny anstalt.

Kommunen har föreslagit en tomt i Sunnvära utanför Väröbacka, cirka två mil norr om Varbergs stad. Efter en inledande undersökning har Kriminalvårdens fastighetsdirektör tagit beslut om att gå vidare med en förstudie. Utgångspunkten är att det handlar om en anstalt i säkerhetsklass 2 eller säkerhetsklass 3 med 300 till 400 platser. Båda alternativen ska utredas.

– Kriminalvården har behov av nya platser över hela landet, och en ny anstalt skulle stärka rättskedjan här i Halland. Det ger oss goda förutsättningar att fortsätta arbetet för att de intagna ska komma bättre ut efter avtjänat straff, säger Arijana Rekic, kriminalvårdschef för anstalten Halmstad.

Bara sedan februari i år har Kriminalvården annonserat planer för tre häkten i Örebro, Eskilstuna och i Karlskrona.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nya prisrekord i Stockholm

Nivån nu över 130 000 kr/kvm i Vasastan. Läs även om elva andra områden.

Monen satsar på fängelse

Byggnadsarbetena påbörjas omgående.

Planerar stor arena och hotell – söker privat ägare

10 000 personer ska arenan kunna ta emot. Kommunen erbjuder central tomt för projektet.

Befolkningsras och ökad arbetslöshet i Skellefteå

SCB publicerar en analys över hur batteritillverkningen i Skellefteå påverkat staden på olika sätt.

Bygglov klubbat – så blir Nya Malmö Stadion

Arena ska ta 8 000 åskådare. Byggkontrakt är värt 1 miljard kronor.

Bildextra från Spring För Livet – succé

Över en miljon kronor insamlat till Unicef. 1 800 deltagare var anmälda.

Porträtt

Hela världen som marknad

Exklusiv intervju. Jenny Hammarlund är sedan årsskiftet global chef för fastigheter vid den kanadensiska jätten OTPP som nyligen har gjort en handfull förvärv i Sverige.

”Vi kommer inte tillbaka till hur det var”

FV Fokus Urfrågning av Marco Testa, vd på Reflex Arkitekter.  Framtidsplanerna.  Vägen upp ur lågkonjunkturen.  Nobel Center.

Planen för Väla åter till skrivbordet

20–30 nya butiker planerades i det framgångsrika området.

Nytt häkte i södra Stockholm – kan bli revansch för Revelop

En av södra Stockholmsområdets största fastigheter kan få ett delvis nytt innehåll.

Sju kommuner pekas ut som vinnare i nytt Försvarsindex

Analyschefen: ”Det är där affären finns! Vinnare är den som agerar”.

Krönika

Trygghet och säkerhet är inte samma sak

Om säkerhet nu förs in som ytterligare parameter riskerar det att bli ännu ett krav i ett redan tungrott system.

Tillbaka till förstasidan