Köpt krisande bostäder i Florida för halv miljard

Annons

Acta hoppas på vändning i USA. Acta jagar fynd på den krisande amerikanska bostadsmarknaden. Bolaget har i fem  förvärv köpt bostäder för ungefär en halv miljard svenska kronor i USA. Det handlar om fyra förvärv i Florida och ett i Georgia. Tre av köpen gäller lägenhetskomplex (totalt 379 lägenheter) och två avser förvärv av mark för produktion av villor.

– Priset på bostäder har fallit med mer än 50 procent, och i fler av staterna har fallet ännu inte bromsats, säger Martin Bruck, produktdirektör vid Acta Asset Management.

Totalt ska Acta köpa bostäder för 1,5 miljarder kronor att placera i två fonder. Läs mer i senaste numret av magasinet Fastighetsvärlden.

Fastighetsvärlden Idag 2009-10-29

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Intea tillförs miljard

Ett antal svenska och internationella institutionella investerare deltog i emissionen.

Thomas Holm: ”Vi är redo för fler stora förvärv”

Snart 10-årsjubileum. Slutfyndat på 7–14 procents yield? Jakten på rätta objekten. Färre säljare. Funderingarna kring Bromma Blocks.

SHF i miljardköp från Niam

Affär med 48.000 kvm lokaler. Yielden är 6,2 procent. Följer upp köpet av Bromma Blocks.  FV summerar bolagets största affärer.

Logistea köper Lykofastighet

Gör affär i Vansbro. Långt hyresavtal.

Nystad köper och börjar direkt bygga 10.000 kvm

Fortsätter att hålla en hög projekttakt.

EHF lägger bud på Real Fastigheter

Läs mer om beståndet.

WeWork lämnar Stockholm

Den tidigare jätten stänger ner helt och hållet.

”Väntade till bristningsgräns – sen ökade vi”

Större eller mindre kontorsyta? Dags att fylla kontoren! Läs höjdpunkterna från välbesökta Fastighetsdagen Stockholm.

Lämnar vd-stolen efter 24 år

Ny vd tar över 18-miljardersbolaget.

Förlänger och ökar 33%

Ytterligare en hyresgäst utökar sin förhyrning i Urban Escape.

Hyr hel fastighet om 4.000 kvm

”Inte en permanent utökning av huvudkontoret.”

Hoppas på lyft med Above

Vill upprepa succén från Hagastaden.

Grönt ljus för Skandias nya landmärke på Odenplan

”Det är med stor glädje och ödmjukhet vi tar emot beskedet att detaljplanen vunnit laga kraft”.

Tillbaka till förstasidan