Kopparstaden vill sälja delar av beståndet i två områden.

Kopparstaden planerar sälja 158 lägenheter i Falun

Annons

Catella har säljuppdraget. Kommunala bostadsbolaget i Falun, Kopparstaden ska sälja- 158 lägenheter i Hosjö och Korsnäs. Försäljningen ska frigöra kapital för investering i nyproduktion, utan att kraftigt öka belåningen och risken i bolaget. Kopparstaden planerar att kunna bygga 75 lägenheter per år.

Kopparstaden har ett godkännande av kommunfullmäktige att sälja upp till 850 lägenheter fram till år 2021 och i somras slutfördes försäljningen av 454 lägenheter i Bojsenburg. (läs mer här)

– Vår bedömning är att vi inte behöver sälja så mycket som 850 lägenheter. Om den här affären går i lås, blir det troligtvis inte någon mer större försäljning under perioden fram till år 2021, säger Pernilla Wigren, VD för Kopparstaden.

Försäljningen genomförs som tidigare med hjälp av Catella, som uppskattar att ett övertagande kan ske tidigast om ett halvår.

Kopparstaden kommer även efter försäljningen att vara den dominerande hyresfastighetsägaren i både Korsnäs och Hosjö.

– Vi värnar om att behålla vårt breda utbud av hyresrätter så 271 av områdenas 429 lägenheter behåller vi men försäljningen blir förhoppningsvis en injektion för områdena med en eller två nya fastighetsägare.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Porträttbild på Mark Isitt

Arkitekturkritikern: ”Kungsträdgården är ful”

Mark Isitt om varför Sverige bör följa Danmarks modell.

Ny logistikjätte: 840 000 kvm – Sverige ingår

Affär på över 10 miljarder kronor. Ny aktör gör intåg i Sverige. FV berättar om det svenska beståndet.

Panattoni gör första försäljningen i Sverige

Säljer fullt uthyrd logistikfastighet.

FV Quiz

FV Quiz: Vem äger handelsfastigheterna?

Vem äger Emporia i Malmö? Vem äger Solna centrum? Testa dina handelskunskaper!

Svagt för Östermalm och Söder – chock för Kista

Kontorsvakansen för 21 områden i Stockholm. Ett område har på fem år utvecklats sämre än Kista och tre nästan lika svagt.

Vinnarna och förlorarna i Stockholm

Stor kartläggning avslöjar vilka områden som vunnit respektive tappat hyresgäster de senaste fem åren.

Helt ny ägarbild i fastighetsbolaget

Nordstjernan och Faha Holding största ägare i det noterade bolaget efter obligationskonverteringen.

Öppnar nio nya enheter

Tecknat tre nya hyresavtal i centrala Stockholm och två i Göteborg.

Moderat-topp lämnar – till fastighetsbranschen

”Ska jobbet bli gjort krävs en stark och engagerad byggbransch”.

Krönika

Svensk Handel: Ta förtroendeklyftan på allvar

”Vi vill betona att rätten att be om revision inte är en misstroendeförklaring, utan ett verktyg för att skapa trygghet – för båda parter.”

Gör comeback efter åtta år – nu åter med vakanser

Transaktion med kontorsfastighet i Solna i mål efter lång process.

Tillbaka till förstasidan