En stor fastighet i Göteborg ingår i transaktionen. Den har Volvo Personvagnar som hyresgäst.

Allianz och CBRE GIP köper logistik för 4 miljarder

Duon Allianz och CBRE GIP har förvärvar en portfölj med logistikfastigheter för över 4 miljarder kronor. Säljer gör NRP.

Annons

Totalt ingår över 400.000 kvadratmeter lokaler i transaktionen som berör åtta fastigheter i Sverige och Danmark. Vilka fastigheter som ingår i affären vill parterna inte uppge.

Fastighetsvärlden känner dock till en av fastigheterna och det är en stor fastighet i Göteborg där Volvo Personvagnar AB är hyresgäst. Den fastigheten, som innehåller Volvos centrallager, förvärvades nyligen från Söderport (JV mellan Hemfosa och Sagax) och NEP för ett pris som FV bedömde till nästan 1,5 miljarder kronor.

Enligt uppgift till Fastighetsvärlden finns merparten av fastighetsvärdet transaktionen i Sverige.

Den köpande ”fonden” uppger att man avser att göra flera förvärv inom strukturen.

Säljer gör NRP (Ness, Risan & Partners) som byggt upp portföljen tillsammans med några andra investerare. Fastigheterna har funnits i två av NRP:s fonder. NRP kommer att fortsätta att förvalta de åtta fastigheterna.

Bland rådgivarena i affären finns Setterwalls Advokatbyrå, EY och Linklaters.

Det rör sig alltså inte om den stora försäljning av logistikfastigheter som JV:t Alecta och Bockasjö har på gång, enligt Fastighetsvärldens källor.

CBRE GIP är i Sverige mest känt från förvärvet av Bromma Blocks för två år sedan, läs mer här. Allians köpte nyligen Skandias stora huvudkontor på västra Kungsholmen från AMF gör 1,8 miljarder kronor, läs mer här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

128 stängda förskolor i 15 största kommunerna

FV kartläggning. Det sker nedläggningar i snabb takt när det gäller förskolor. FV har kollat läget i de 15 största städerna.

Coworking

Branschorganisation instiftar nytt coworkingpris

Fristående pris ska framhäva hela branschen.

Stockholms Hamnar om att öppna upp kajerna

Knyter ihop stort utvecklingsområde.

”Mängden av satsningar gör området jätteintressant”

Miljardaffär kan leda till fler affärer. Kämpar mot oväntade vakanser. Gör sin sista satsning.

Tar över Set Up

30 anställda. Bakgrund från de stora fastighetsbolagen.

Kan ta rygg på Ericsson

Söker i både vakanstyngd stadsdel och i hett område.

Krönika: Mona Kjellberg

Plötsligt var jag mitt i samhällskrisen

Om bristen på boenden och om en förälder som är rädd och ensam i en lägenhet som en gång varit trygg men som Alzheimers sjukdom sakta gjort obegriplig.

Bakslag för hotellsatsning i Malmö

Planerade tillsammans spa-hotell med 180 rum.

Köper 227 lägenheter av ByggVesta i Malmö

Utökar sitt bestånd i Sege Park.

Nordr igång med sitt största projekt någonsin

650 bostäder och 25 000 kvm lokaler.

Köper i Halmstad och passerar 25 miljarder

Snabbväxaren gör ytterligare ett förvärv. Letar ytterligare affärer.

Innovation Properties köper byggrätter i Nacka

Klassisk arkitektur i Gustavsvik.

Tillbaka till förstasidan