Oljefondens inköpta del markerat i rött. Den del som Hufvudstaden sålde är markerat i blått.

Köper för 360.000 kronor per kvadratmeter

Norska Oljefonden gör en storinvestering i Paris. För en miljard euro förvärvar fonden en fastighet vid Place Vendôme, intill den fastighet Hufvudstaden tidigare ägde.

För 1 miljard euro, omkring 9,7 miljarder förvärvar norska oljefonden en fastighet i centrala Paris. Fastigheten har adress 9 Place Vendôme och368-374 rue Saint-Honoré och består av flera huskroppar. Fasaden mot Place Vendôme  är ursprunglig men bakom den finns helmoderna kontorslokaler som utvecklades för 10-15 år sedan. Totalt innehåller byggnaderna nära 27.000 kvadratmeter varav 5.000 kvm är butiker och resten kontor.

Priset motsvarar 360.000 kronor per kvadratmeter.

Säljare är Trajan Luxemburg I och II som kontrolleras av investerarna John Magnier och JP McManus.

Fastigheten angränsar till en fastighet som Hufvudstaden sålde i slutet av 90-talet (7 Place Vendôme) i samband med att de avyttrade samtliga sina utlandsfastigheter. Försäljning skedde genom utdelning av Hufvudstaden International till aktieägarna. Senare lade dåvarande börsnoterade Diligentia ett bud på det bolaget. Till Huvudstaden kom fastigheten 1984 då bolaget förvärvade den från Swedish Match (Svenska Tändsticksaktiebolaget). Tändstickskoncernen som hade förvärvat den redan 1930 kontrollerades av Ivar Kreuger, som även var den som grundade Hufvudstaden 1915.

Oljefonden gjorde sitt första köp i Paris under sommaren 2011. Då var köpeskillingen nästan 7 miljarder kronor, läs mer här.

Fastighetsvärlden Idag 2016-12-16

Den rödmarkerade byggnadsdelen har förvärvats av norska Oljefonden.
Den rödmarkerade byggnadsdelen har förvärvats av norska Oljefonden.

Fler Nyheter från förstasidan

Lars Göran Bäckvall avliden

Medgrundaren till NP3 och tillika styrelseledamoten i bolaget och i Emilshus har avlidit.

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Miljardaffär med köpcentrum

Två välkända handelsanläggningar byter ägare.

Köparens 7:e och 8:e köpcentrum

Proppen ur. FV summerar att 16 välkända anläggningar bytt ägare sedan 2020.

Realplay

En säsong med återbruk – och obligationer

Det senaste året har Realplay producerat ett 30-tal program, några av dem väckte extra intresse och FV listar här dessa godbitar.

JM säljer för 676 miljoner

Plötsligt en stor bostadsaffär. FV berättar om köparen.

Bostäder i clinch med stigande räntor

De ”säkra” intäkterna räcker inte för att försvara aktiekurserna.

Tillbaka till förstasidan