Grundingen Fastighets AB planerar att förvärva åtta projekt från Concent.

Köpare av Concents projektportfölj tar in 100 mkr

Concents skuldbörda har gjort att man tvingas sälja stora delar av bolaget. Bolaget Grundingen, ett Jool Invest-kontrollerat bolag planerar att förvärva stora delar av Concents projektportfölj. Försäljningen har dragit ut på tiden och försenats – men nu har bolaget fått in nytt kapital. Senast 13 oktober ska Concentaffären vara genomförd.

Annons

Grundingen Fastighets AB planerar att förvärva åtta projekt från Concent Holding AB, vilket är huvuddelen av koncernen Concents projektportfölj.

Bland annat vill man förvärva Söderporten i Hageby i Norrköping, där man planerar att bygga 586 lägenheter, varav 51 bostadsrätter och 535 hyresrätter.

Men även projekt i Tureholm i Trosa, Östra Fredsaby i Upplands Väsby, Valsjöberget i Åkersberga, Smedby och Santorp i Norrköping, Norra Hamnen i Lysekil och i Torslanda i Göteborg finns på förvärvslistan.

Concentaffären ska genomföras före fredagen den 13 oktober meddelade Concent i slutet av september, när affären egentligen var tänkt att genomföras.

Nystartade Grundingen är ett Jool Invest-kontrollerat bolag som under en tid arbetat med att resa en obligation om 100 miljoner kronor.

Strukturaffären med Concent har blivit försenad vid ett flertal tillfällen (läs mer om alla turer i länkarna till höger), men nu har bolaget lyckats emittera obligationslånet med en fastränta om 6 procent och som förfaller i oktober 2021.

Obligationen är säkerställd genom aktiepant över samtliga emitterade aktier i Grundingen Holding AB. Pengarna ska bland annat användas till att betala tillbaka på lån.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lista: 12 nya till Mall of Scandinavia

Några helt nya för Sverige. Centrumchefen berättar för FV om ett rekordår.

”Sälj del av Lill-Jansskogen – bygg Östlig förbindelse”

Stockholms Handelskammare presenterar lösning för att ringled kring huvudstaden ska fullföljas.

Topplista

Lista: 20 stora inom solenergi

Nrep, Castellum och Akademiska Hus i topp.

Lista: Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Vill vara det varmaste och vänligaste arkitektkontoret

FV Fokus. FV frågar ut Johan von Wachenfeldt vd på Krook & Tjäder Vikten av entreprenörsanda. Konsten att växa i lågkonjunktur. Ökade krav på flexibilitet

Fabege nära storaffär med Solna stad

Hittat lösning på ett kommande problem.

Nu säljs sista dyrgripen

Ett omfattande byggnadsprojekt med ett värde på 600-700 mkr strax utanför tullarna är det sista som återstår i beståndet.

Juryn: Det här var bästa uthyrningen 2024

FV:s jury har för tionde året korat årets bästa uthyrning.

Hufvudstaden mot trenden – har sänkt vakansgraden

Redovisar nyckeltalen för 2024.

Castellum lägger bud på Entra

Ökar innehavet till budpliktsgränsen. Storägaren Balder svarar direkt.

Affärsanalys

Strategisk manöver i en svår marknad

Portfölj med 57.000 kvm har bytt ägare. Affären analyseras av Daniel Holmkvist på CBRE.

Krönika

Demografi och fastigheter – kan man tjäna pengar på det?

Samir Taha om risker och möjligheter – rätt tidpunkt för att vara motvalls?

Intervju med nya NK-chefen

Han ska vända utvecklingen för lyxbutikerna.

Sålde premiärköpet 2021 – nu kan det bli bostäder

Kontor vid Östermalm kan bli bostäder samtidigt som nya våningsplan tillkommer.

Tillbaka till förstasidan